За прелив за салата, со варено овошје - за што може да го искористите остатокот од виното?

Што да направите со малку вино што ви останало на дното на шишето, а не сакате да го допиете? Не го фрлајте, бидејќи можете да го искористите на многу начини. 

7 genijalni nacini kako da gi iskoristite ostatocite od vinoto 01

Ова се 6 начини како да ги искористите остатоците од виното. За некои можеби сте слушнале, некои можеби сте ги испробале, но сигурни сме дека некои од нив ќе ве изненадат.

1. Направете вински оцет

Во едно шише ставете го остатокот од црното вино да стои неколку недели. Не го затворајте шишето, а од време на време мешајте го виното. Без додатоци, виното ќе стане оцет по неколку недели.

2. Додаток во супи и чорби

За да додадете специјален шмек на пилешката или говедската супа, односно чорба, додадете малку бело вино. Во супа од домати додадете малку црвено вино.

Со додавање на половина чаша вино во вашата супа ќе добиете потполно нов и подобар вкус.

3. Варено овошје

Ако немате време за десерт, во црното вино, во кое треба да додадете шеќер, ставете јаболко, круша, праска или слива и сварете ги заедно. Потребно е овошјето да стои околу 10 минути во овој сок. Декорирајте го овошјето со шлаг и сервирајте.

7 genijalni nacini kako da gi iskoristite ostatocite od vinoto 02

4. Направете совршен омлет

Кога ќе подготвувате омлет, додадете каков било вид на бело вино во јајцата (една лажица за две јајца). Измешајте ги јајцата и истурете ги во жешко масло. Ќе добиете совршен омлет.

5. Замрзнете ги остатоците од виното

Замрзнете го остатокот од виното. Подоцна можете да го користите како додаток во храна.

6. Направете прелив за салата

Измешајте бело вино, сирење, маслиново масло, кромид, сенф и малку шеќер и ќе добиете совршен прелив за салата.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Трик за боење на велигденските јајца во црвено вино, со светкав ефект Сè што ќе ви треба за светкави велигденски јајца оваа година е неколку литри црв...
10 работи кои се виновни за хаосот во вашата кујна (и време е да ги фрлите) Стари кујнски апарати што ги немате вклучено со години, празни запалки, безброј ...
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg