3 најчести грешки со кои ги уништувате костимите за капење


3 најчести грешки со кои ги уништувате костимите за капење

Овие грешки многу луѓе ги прават, кога станува збор за костими за капење, а веројатно не ни знаат. Експертот за костими за капење и сопственичката на Бикини Хаус бутикот во Торонто, Меријен Терзис, ги открива трите вообичаени грешки што луѓето ги прават кога станува збор за костими за капење. 

Dali I vie gi pravite ovie 3 greski so vasiot kostim za kapenje 01

Дали и вие ги правите овие грешки?

Ги перете во машина за алишта

Таа советува дека секогаш треба да ги перете костимите за капење рачно, или барем да ги исплакнете. Ако ништо друго, барем наполнете го садот со вода и исплакнете го костимот за капење.

Можете да го оставите да стои во вода преку ноќ и да го исцедите наутро, додека не се исуши.

Dali I vie gi pravite ovie 3 greski so vasiot kostim za kapenje 02

Го оставате на сонце долго време

Многу луѓе го оставаат костимот за капење на сонце, за да се исуши што е можно поскоро, но предолго стоење на сонце може да му наштети на материјалот. УВ зраците ги ослабуваат влакната на материјалот, а и бојата бледее.

Наместо тоа, ставете го костимот за капење на пешкир и оставите го да се исуши под сенка.

Dali I vie gi pravite ovie 3 greski so vasiot kostim za kapenje 03

Носите еден костим за капење цело лето

Ако одите на одмор неколку дена не ви е доволен само еден костим за капење. Понесете барем два. Истите не заземаат многу простор во вашата торба.

На овој начин ќе имате време да го исперете костимот за капење после секое носење и нема да морате да чекате истиот да се исуши, бидејќи имате друг.

Покрај тоа, таа ве советува да носите различни модели на костими за капење, односно различни отвори, за да ги минимизирате белите линии на телото.

Dali I vie gi pravite ovie 3 greski so vasiot kostim za kapenje 04

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како вашиот костим за капење да изгледа како нов и по неколку сезони? Костимот за капење често е изложен на екстремни услови – сонце, хлор, сол и пот,...
Грешки кои може да го претворат чистењето на домот во губење време Никој не сака да го помине цел ден во чистење и тоа е сосема очекувано. Но,...
Грешки при чистењето заради кои домот ви станува уште повалкан Дали некогаш сте се почувствувале како да чистите залудно, бидејќи колку и да чи...

Најчитани неделава