15 едноставни трикови што сигурно ќе ви се најдат

Секојдневните проблеми можат да бидат навистина здодевни, па секогаш е добро да знаете некој трик што ќе ви помогне да се справите со нив.

15-ednostavni-trikovi-shto-sigurno-kje-vi-se-najdat-01.jpg

Добрите вести се тоа што постојат безброј вакви трикови за кои не ви се потребни многу вештини или алатки.

Доколку повеќе не сакате да губите време со некои од најчестите и најздодевните проблеми, погледнете ги овие генијални трикови.

Обложете го долниот дел од корпата за отпадоци со весник

Весникот ќе ги апсорбира течностите од вашиот отпад, па чистењето на корпата ќе биде многу поедноставно.

15-ednostavni-trikovi-shto-sigurno-kje-vi-se-najdat-02.jpg

Означете го крајот на лепилото со спојувалка

Сега веќе никогаш нема да трошите време барајќи ги го крајот.

15-ednostavni-trikovi-shto-sigurno-kje-vi-se-najdat-03.jpg

Ублажете ги убодите од инсектите со храна

На убодот од инсект нанесете свеж домат и веднаш ќе се ослободите од чешањето.

15-ednostavni-trikovi-shto-sigurno-kje-vi-se-najdat-04.jpg

Поправете ги искинатите панталони

Најдоброто решение во овие ситуации е секогаш да носите игла и конец со вас. Никогаш не знаете кога ќе ви притребаат, па добро е да ги имате со себе.

15-ednostavni-trikovi-shto-sigurno-kje-vi-se-najdat-05.jpg

Употребете го балсамот за усни како прајмер за шминкање

Балсамот за усни може да биде одличен прајмер. Вашата сенка ќе остане на место, дури и кога времето е топло. Покрај тоа, балсамот вистински ќе ги истакне и боите на шминката.

15-ednostavni-trikovi-shto-sigurno-kje-vi-se-najdat-06.jpg

Пченкарно брашно и сода бикарбона против мрсна коса

Можете самите да си направите сув шампон со пченкарно брашно и сода бикарбона. Сè што треба да направите е да ги измешате и да ја нанесете смесата на вашите корења. Потоа отстранете ја со крпа или фен за коса.

15-ednostavni-trikovi-shto-sigurno-kje-vi-se-najdat-07.jpg

Чистење на микробранова со оцет

Во огноотпорен сад ставете малку вода и оцет, ставете го садот во микробрановата и вклучете ја 5 минути. Потоа оставете го садот да отстои 2-3 минути, па избришете со крпа

15-ednostavni-trikovi-shto-sigurno-kje-vi-se-najdat-08.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...
Совети за патување кои ќе ви заштедат време и енергија ова лето Можете да ја испеглате облеката со пареа, а во куферот ќе ви собере многу повеќе...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg