11 едноставни трикови за секојдневните проблеми

Доколку баравте трикови кои не се само едноставни, туку и ефикасни, тогаш сте на вистинското место.

11-ednostavni-trikovi-za-sekojdnevnite-problemi-01.jpg

Сигурно секој ден се соочувате со безброј мали проблеми, но сега ќе го откриете решението за неколку од нив.

Одделете чаши без да ги изгребете

Кога се обидувате да ги одделете заглавените чаши, неретко можат да останат гребаници. За да го избегнете ова, постои едноставно решение.

Наполнете ја горната чаша со студена вода. Потоа поставете ја долната над сад со многу жешка вода. Пареата лесно ќе ги оддели чашите.

11-ednostavni-trikovi-za-sekojdnevnite-problemi-02.jpg

Пластично шише за затната тоалетна школка

Ова е навистина стар и едноставен трик што ќе ви заштеди време и пари.

Земете големо пластично шише и исечете го неговото дно. Ставете ракавици и со шишето отстранете ја блокадата од цевките.

11-ednostavni-trikovi-za-sekojdnevnite-problemi-03.jpg

Шнолка за коса за селотејп

Сите знаеме колку е тешко да се најде крајот на селотејпот. За следниот пат да го избегнете овој проблем, едноставно ставете мала шнолка на крајот од селотејпот.

11-ednostavni-trikovi-za-sekojdnevnite-problemi-04.jpg

Полесно истурање

Немојте да го отстранувате горниот алуминиумски дел од шишињата. За полесно истурање од шишето, само направете неколку мали дупчиња.

11-ednostavni-trikovi-za-sekojdnevnite-problemi-05.jpg

Брзо разладување на пијалаци

Сè што треба да направите е да го завиткате шишето во влажно шамивче или хартија и да го ставите во фрижидер. Оставете го 15-тина минути и ќе имате одлично разладен пијалак.

11-ednostavni-trikovi-za-sekojdnevnite-problemi-06.jpg

Погледнете ги останатите трикови на следната страница...Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...
Како да го исчистите ѓонот на патиките со само 3 состојки што веќе ги имате дома? (видео) Белиот ѓон на патиките е кошмар за чистење. Доколку и вие сте од оние што веќе п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg