10 работи кои не треба да ги чувате во подрум, а сигурно половина од нив ви се таму

Оние кои имаат подрум знаат колку овој простор ги спасува кога треба да ѝ најдат место на зимницата, на старата детска облека, книги или играчки кои не се користат, но дали е тоа добро место за складирање на овие работи?

10-raboti-koi-ne-treba-da-gi-chuvate-vo-podrum-a-sigurno-polovina-od-niv-vi-se-tamu-01 (1).jpg

Подрумот е ладна, затворена и темна просторија, па иако некогаш ви личи на одличен избор за складирање, на некои работи не им е место таму.

За да не направите грешка поради која ќе се каете, следниве работи не ги чувајте во подрум:

Играчки

Кадифените играчки собираат многу прашина, влага и привлекуваат инсекти, па дури и глувци, па со тек на време може да бидат уништени или потенцијален извор на зарази.

Книги

Освен што со тек на време ќе пожолтат и лепакот ќе попушти, постои ризик и да бидат изедени од глувци и инсекти.

Теписи

Замотаните теписи се идеален дом за инсектите и глувците, а влакната исто така апсорбираат влага и непријатни мириси, заради што теписите се уништуваат.

Дрва за огрев

Дрвата исто така може да апсорбираат влага, па ако не ги чувате правилно, нема да ви вршат работа при греењето и горењето.

Запаливи супстанци

Иако сите мислат дека најдобро место за чување фарби, масла и слични хемикалии е во подрум, сепак зависно од тоа што друго чувате во подрумот, тоа не е паметен избор бидејќи може да биде опасно.

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg