Зошто треба сите да ставиме по една ќесичка чај во фрижидерот?

Сигурни сме дека некогаш во фрижидерот имате намирници и храна која има специфичен мирис – готвени работи со кромид и лук, маринирано месо и сл., а не би сакале останатата храна да ги „поприми“ овие мириси.

zosto-treba-site-da-stavite-po-edna-kesicka-caj-vo-friziderot-01.jpg

Постои едноставен трик како: со користени ќесички чај.

Сварете го чајот, почекајте ќесичката да се олади, ставете ја во едно чинивче и поставете ја во централниот дел на фрижидерот. Ќесичката со чај ги впива непријатните мириси, но сепак, пред да ја ставите во фрижидер, храната ставете ја во затворени тенџериња или пластични кутии.

zosto-treba-site-da-stavite-po-edna-kesicka-caj-vo-friziderot-02.jpg

Можете на секоја полица во фрижидерот да ставите по една ќесичка чај.

Исто така, на овој начин може да ги неутрализирате мирисите и во кантата за отпадоци или кутиите со песок за мачки– поставете ја на дното.

Лесно, а ефикасно!

Прочитајте и: Колку често и како треба да го чистите вашиот фрижидер?

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...
Што да правите кога не можете да ја отворите теглата - 9 трикови кои не сте ги знаеле Колку пати досега сте се мачеле за да ја отворите теглата со ајвар, слатко или н...
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg