Домаќински трик: Како да ги измиете пластичните кутии за да не останат масни?

Дали ви се случило да измиете пластична кутија во која имало нешто масно, но садот да не исчисти темелно и да остане масен?

domakjinski-trik-kako-da-gi-izmiete-plastichnite-kutii-za-da-ne-ostanat-masni-01.jpg

Домаќинка открива лесен трик како побрзо и поефектино да ги исчистите масните пластични кутии.

Наместо веднаш да бришете со сунѓерче, послужете се со следниот трик кој таа го објавила на ТикТок.

  • Ставете малку детергент за садови во кутијата, додадете топла вода и скинете неколку парчиња кујнски бришач.
  • Додадете мали парчиња во водата, ставете го капакот и протресете 4/5 минути.
  • Потоа водата истурете ја во лавабо, а хартијата задолжително фрлете ја во канта.

Со овој трик, хартијата ги упива маснотиите, а потоа вие може уште еднаш да исчистите со сунѓер и да исплакнете.

Видео постапка:

@adikempler

This hack has saved so many of my Tupperware friends. Try it!!!! ##fyp ##cookingvideos ##cookinghacks ##lifehacks ##hacks ##stainremover ##foryou ##foryoupage

♬ original sound - adikempler

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...
Што да правите кога не можете да ја отворите теглата - 9 трикови кои не сте ги знаеле Колку пати досега сте се мачеле за да ја отворите теглата со ајвар, слатко или н...
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg