10 предмети што треба да ги чистите секојдневно, а не го правите тоа

Нема потреба секој ден да правите генералка во домот, но некои предмети сепак бараат секојдневно чистење.

10-predmeti-shto-treba-da-gi-chistite-sekojdnevno-a-ne-go-pravite-toa-01.jpg

Сигурно немате време секој ден темелно да го чистите домот, и тоа е сосем во ред. Сепак, некои предмети се користат многу почесто, па добро би било да ги чистите секој ден.

Погледнете за кои станува збор:

Тушот

Поради влагата, овде лесно се собираат бактерии кои сигурно не сакате да завршат во вашиот организам.

10-predmeti-shto-treba-da-gi-chistite-sekojdnevno-a-ne-go-pravite-toa.jpg

Прстени

Ако имате прстен што го носите секојдневно, морате и да го чистите секој ден. Под прстенот можат да се соберат секакви бактерии и нечистотии, и за да ги отстраните не е доволно само да се измиете раце. Затоа, секој ден чистете ги и вашите прстени.

10-predmeti-shto-bi-trebalo-da-gi-chistite-sekojdnevno-03.jpg

Волан

Воланот го допирате со валкани раце, и тоа неколкупати во текот на денот. Па, тој секогаш е површина полна со бактерии. Важно е да го чистите воланот секојпат пред да го допрете, особено сега, кога сме сред пандемија.

10-predmeti-shto-bi-trebalo-da-gi-chistite-sekojdnevno-04.jpg

Кваки

И кваките се предмет што постојано го допираме со валкани раце.

10-predmeti-shto-bi-trebalo-da-gi-chistite-sekojdnevno-05.jpg

Тастатура

Ако редовно го користите лаптопот или компјутерот, осигурете се дека ќе ја исчистите тастатурата барем еднаш дневно. За ова, доволно ви е антибактериско марамче.

10-predmeti-shto-bi-trebalo-da-gi-chistite-sekojdnevno-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Предмети што ги користиме „до последно“, но треба почесто да ги менуваме со нови Сигурни сме дека редовно ги перете крпите за бришење, но сепак е препорачливо да...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg