10 совети што ќе ви ја сочуваат облеката како нова со години

Има некои парчиња облека кои колку поретко ги перете – толку подобро.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-01.jpg

Како да избегнете непотребни трошоци, како да не ви се оштетува облеката после неколку носења и да го носите омиленото парче со години?

1. Избегнувајте да ја перете облеката после секое носење - тоа може да ја избледи, да ја стесни или да ја развлече - зависно од материјалот.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-01.jpg

2. Преполовете ја количината на детергент која ја ставате - кога има премногу, една од несаканите работи е детергентот да се задржи на облеката и да ја направи повалкана.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-02.jpg

3. Долната облека перете ја заедно со неколку пернички, кои ќе ја апсорбираат крутоста на машината и нема да ги оштети деликатните парчиња.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-03.jpg

4. Не ја сушете облеката на директна сончева светлина.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-04.jpg

5. Превртете ги фармерките наопаку пред секое перење.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-05.jpg

6. Пред да ги спакувате сезонските чевли, наполнете ги со стара хартија, за да не го загубат обликот и да не се прекршуваат.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-06.jpg

7. Рачно перете ги џемперите и нежната синтетика, со ладна вода и сапуница, ако сакате да избегнете оштетување.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-07.jpg

8. Не ја раздвојувајте при перење облеката која доаѓа во сет. На тој начин сите делови ќе останат идентични по боја и нијанса, дури и да избледат малку со текот на перењето.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-08.jpg

9. Не ја преполнувајте машината - ако е преполна, некои алишта нема добро да се исперат, а други може да се оштетат ако се закачат од страните и заглават заради преполнетост.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-09.jpg

10. Затворете ги копчињата и патентите пред перење.

10-soveti-sto-ke-vi-ja-socuvaat-oblekata-kako-nova-so-godini-10.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg