9 совети како облеката да ви мириса убаво и кога не е тазе испрана

Мирисот на облеката може да биде причина за да делувате средено и чисто или пак да оставите лош впечаток, ако на пример мириса на чад од цигари или на влага.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-001.jpg

Иако за 90% од облеката не важи правилото перење по секое носење, сепак постојат алтернативи со кои може да ги убиете лошите мириси и да спречите да мирисате непријатно.

1. Сушете ја облеката надвор, како не би попримила мириси од дома.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-01.jpg

2. Ставете листови весник во фиоките и гардероберите – тие ги впиваат непријатните мириси.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-02.jpg

3. Може и да користите освежувач во облик на гранули, односно песок за мачки. Секако, може и други мириси како лаванда во вреќички.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-03.jpg

4. Издувајте ја облеката со фен – има моќ да ги отстрани лошите мириси, прашинки и бактерии.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-04.jpg

5. Пропрскајте ја облеката со раствор од вода и малку омекнувач.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-05.jpg

6. Посипете сода бикарбона на критичките места, на пример под пазувите. Оставете да отстои, па истресете.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-06.jpg

7. Оставете облеката да отстои на влажна средина, односно во тоалетот веднаш по туширањето.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-07.jpg

8. Ставете ја облеката во пластични кеси и во фрижидер. Ниските температури ги уништуваат бактериите.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-08.jpg

9. Марамчињата не се користат само при перењето. Ставете неколку во фиоките, како би ги собирале мирисите.

9-soveti-kako-oblekata-da-vi-mirisa-ubavo-i-koga-ne-e-taze-isprana-09.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg