8 трикови за чистење кои ги користат во Кина, а треба да почнете да ги практикувате и вие


8 трикови за чистење кои ги користат во Кина, а треба да почнете да ги практикувате и вие

Пред да ја дочекаат традиционалната Кинеска Нова година, локалците не само што украсуваат, туку имаат и одредени традиции врзани за чистењето.

8-trikovi-za-cistenje-koi-gi-koristat-vo-kina-a-treba-da-pocnete-i-vie-001.jpg

Старата година ја испраќаат со чист дом, со надеж дека ја исчистиле лошата енергијата.

Притоа, користат неколку трикови кои вреди да ги испробате:

Ги користат старите хулахопки за пребришување на прашината.

8-trikovi-za-cistenje-koi-gi-koristat-vo-kina-a-treba-da-pocnete-i-vie-01.jpg

Ги пребришуваат дрвените површини со малку разредено млеко со вода, за да им го вратат сјајот.

8-trikovi-za-cistenje-koi-gi-koristat-vo-kina-a-treba-da-pocnete-i-vie-02.jpg

Во микробрановата ставаат парчиња кора од портокал, наместо ароматизер.

8-trikovi-za-cistenje-koi-gi-koristat-vo-kina-a-treba-da-pocnete-i-vie-03.jpg

Тенџерињата и тавите ги чистат со половина компир, натопен во малку бел шеќер.

8-trikovi-za-cistenje-koi-gi-koristat-vo-kina-a-treba-da-pocnete-i-vie-04.jpg

Масните дамки ги прекриваат со пластична фолија, ги загреваат со фен, па потоа само ја пребришуваат површината со сунѓерче, наместо да чистат со силни хемикалии.

8-trikovi-za-cistenje-koi-gi-koristat-vo-kina-a-treba-da-pocnete-i-vie-05.jpg

Бигорот во тоалетот го чистат со паста за заби, нанесена на стара четка.

8-trikovi-za-cistenje-koi-gi-koristat-vo-kina-a-treba-da-pocnete-i-vie-06.jpeg

За полирање на дрвените површини понекогаш користат и чај.

8-trikovi-za-cistenje-koi-gi-koristat-vo-kina-a-treba-da-pocnete-i-vie-07.jpg

Го спречуваат таложењето на прашина на површините со тоа што додаваат малку омекнувач во водата со која чистат.

8-trikovi-za-cistenje-koi-gi-koristat-vo-kina-a-treba-da-pocnete-i-vie-08.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

4 трикови со кои ќе ги поправите фармерките што ја изгубиле формата Сите сме се нашле во ситуација кога омилените фармерки ќе се рашират од носење и...
4 трикови со кои свеќите ќе ви траат подолго Свеќите се украс во домот кој има и естетска, и практична намена. Различните бои...
Како да ја исчистите кожената јакна дома? Кожената јакна е модно парче кое може да се носи речиси во секоја сезона и во мн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg