5 начини да го стоплите домот, а да заштедите некој денар плус

Кој би рекол дека обичната алуминиумска фолија или заштитните кеси со балончиња од воздух може да ви бидат сојузници кога сакате да се стоплите?

5-nacini-da-go-stoplite-domot-a-da-zastedite-nekoj-denar-plus-001.jpg

Ова се 5 лесни начини на кои може да го стоплите домот за некој степен плус, а да не го појачувате греењето:

1. Покријте го целиот под со тепих, а не само површините на кои газите.

5-nacini-da-go-stoplite-domot-a-da-zastedite-nekoj-denar-plus-01.jpg

2. Ставете алуминиумска фолија на задниот дел од радијаторите, како би ја рефлектирале топлината.

5-nacini-da-go-stoplite-domot-a-da-zastedite-nekoj-denar-plus-02.jpg

3. Обложете ги прозорците со заштитните кеси со балончиња од воздух – тие се одлична изолација.

5-nacini-da-go-stoplite-domot-a-da-zastedite-nekoj-denar-plus-03.jpg

4. Ставете полици над радијаторите, за да ја одбијат топлината и да ја пренасочат да се шири пониско, односно на нивото каде престојувате.

5-nacini-da-go-stoplite-domot-a-da-zastedite-nekoj-denar-plus-04.jpg

5. Поставете штитници на вратите, односно пополнете ги сите дупчиња од каде топлиот воздух ви бега.

5-nacini-da-go-stoplite-domot-a-da-zastedite-nekoj-denar-plus-05.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...
9 совети како облеката да ви мириса убаво и кога не е тазе испрана Мирисот на облеката може да биде причина за да делувате средено и чисто или пак ...
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg