10 трикови за брзо чистење од искусните домќин(к)и

Несредениот дом може да предизвика неверојатна тензија и сите добро го знаеме тоа.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-001.jpg

Ако сакате да си ги заштедите нервите, но и да си го скратите времето за чистење, крајно време е да ги научите овие трикови:

Ако сте мрзливи и не сакате да перете навлаки, подот пребришете го со хигиенска влошка која впива течност.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-01.jpg

Одвреме-навреме пуштете ја машината да испере на празно, само со детергент.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-02.jpg

За да ги измиете маснотиите од пластичните садови, ставете една салфетка, наполнете малку вода, помешајте со средство и протресете. Масните наслаги ќе се залепат за салфетата.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-03.jpg

Брисачите со сунѓер совршено ги чистат влакната и прашините од теписите.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-04.jpg

Средете ги каблите со штипки за хартија.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-05.jpg

Ослободете се од мирисите во фрижидерот со тоа што ќе поставите неколку таблети активен јаглен.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-06.jpg

Ако изгубите некој ситен предмет, најдете го со стари хулахопки поставени на цревото од правосмукалката.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-07.jpg

За хромираните површини да светат подолго, пребришете ги со бебешко масло.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-08.jpg

Малите парчиња стакло може да ги соберете со тврд сапун.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-09.jpg

За да го спречите разлетувањето на прашината при метење, пропрскајте ја лопатката со малку вода.

10-trikovi-za-brzo-cistenje-od-iskusnite-domakinki-10.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
10 грешки поради кои домот секогаш ви изгледа неуредно, дури и кога постојано чистите Не ги чувате работите на соодветно место, оставате сè во гаражата или шпајзот, м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg