Корисен домаќински трик – како да ги исушите алиштата 3 пати побрзо?

Постојат неколку необични, но генијални совети кои се однесуваат на „обичните“ домашни работи. Еден од советите што наиде на ентузијазам кај луѓето е побрзиот начин за сушење на облеката, трикот трае само две секунди и дава неверојатни резултати.

Kako-da-gi-isushite-alistata-3-pati-pobrzo-01.jpg

Луѓето веруваат во митот дека користењето на повеќе детергент би значело и почиста облека – но таа тврдење не е воопшто точно.

Луѓето честопати добиваат исип и иритација на кожата поради „пречистите“ крпи, а причината за тоа е вишокот на детергент, односно прашок што се лепи за ткаенината, а потоа се загрева во контакт со кожата и ја иритира.

Затоа крпите од машината излегуваат меки и убави, но следниот ден стануваат значително груби. Најдобро е да го следите правилото кога користите детергент – помалку е повеќе.

Доволно е да ставите само 1/8 од препорачаната количина прашок или течност во машината за перење. На машините што имаат горно полнење им е потребна 1/4 од количеството.

Најефективниот метод за побрзо сушење на облеката е да се стави сув пешкир во машина полна со влажни алишта – која претходно била испрана со правилниот метод што го споменавме претходно.

Ваквата влажна облека ќе се исуши многу побрзо.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...
Што да правите кога не можете да ја отворите теглата - 9 трикови кои не сте ги знаеле Колку пати досега сте се мачеле за да ја отворите теглата со ајвар, слатко или н...
Дамки од трева, боички на ѕидот – како најлесно да го исчистите детскиот неред? Сосот од домати кој завршил на облеката можете лесно да го отстраните со пена за...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg