11 совети и трикови со кои вашата бањa ќе заблеска како нова

За брзо и ефикасно чистење на завесата од кадата, испрскајте ја со средство за чистење што содржи избелувач, оставете да отстои 15-тина минути и потоа само исплакнете со многу вода.

11-soveti-i-trikovi-za-chistenje-so-koi-vashata-banjata-kje-zableska-kako-nova-01.jpg

Без разлика колку често ја чистите бањата, целиот труд може да ви се чини залуден бидејќи ова е просторијата од домот што се валка најмногу.

Шампоните, пастата за заби, па и бигорот од водата се доволни да направат вашата бања да изгледа како да не сте ја исчистиле цела вечност.

А, и самото чистење на бањата не е воопшто лесно, особено кога треба да ги отстраните бројните тврдокорни дамки.

Ако ви е „преку глава“ од навидум залудното чистење, тогаш сигурно ќе ви се допаднат овие совети со кои ќе направите бањата да блеска како нова:

Избришете ги површините како огледалото и стаклото од туш-кабината откако ќе завршите со туширање за да го избегнете создавањето тврдокорни дамки од бигор

11-soveti-i-trikovi-za-chistenje-so-koi-vashata-banjata-kje-zableska-kako-nova-02.jpg

Не заборавајте да ја исчистите четката откако ќе ја исчистите школката – доволно е да ја оставите да отстои 15-тина минути во раствор од жешка вода, половина шолја сода бикарбона и една шолја оцет, а потоа исплакнете ја со вода и оставете ја да се исуши на сонце

11-soveti-i-trikovi-za-chistenje-so-koi-vashata-banjata-kje-zableska-kako-nova-03.jpg

Нормално, исчистете го и садот во којшто ви стои четката

11-soveti-i-trikovi-za-chistenje-so-koi-vashata-banjata-kje-zableska-kako-nova-04.jpg

Отстранете го непријатниот мирис од одводот така што ќе истурите малку топла вода, 3-4 лажици сода бикарбона и малку оцет

11-soveti-i-trikovi-za-chistenje-so-koi-vashata-banjata-kje-zableska-kako-nova-05.jpg

За брзо да ја исчистите завесата на кадата, испрскајте ја со средство за чистење што содржи избелувач, оставете да отстои 15-тина минути, па исплакнете со вода

11-soveti-i-trikovi-za-chistenje-so-koi-vashata-banjata-kje-zableska-kako-nova-06.jpg

Уште шест совети на следната страница...Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...
Проверени трикови - Како да го средите цел дом за 15 минути, без напорно чистење на хаосот? Чистењето и средувањето по дома ретко на кого му се уживање, па затоа побаравме ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg