10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката

Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите машината за перење.

10-greshki-pri-perenjeto-so-koi-nesvesno-ja-unishtuvate-oblekata-01.jpg

Освен кога треба да ја закачите, перењето на облеката не е некоја тешка задача.

Но ако сакате вашата облека да трае подолго, мора да станете свесни за некои грешки кои сме ги направиле скоро сите.

Најчестите грешки при перење кои ви ја уништуваат облеката:

Ги перете деликатните парчиња во перална, наместо на рака – материјалите како свила, па дури и волна, лесно можат да се оштетат во пералната

10-greshki-pri-perenjeto-so-koi-nesvesno-ja-unishtuvate-oblekata-02.jpg

Целата облека ја перете на иста температура, не земајќи предвид дека жешката вода може да ја избледи бојата, па дури и да смали одредени материјали

10-greshki-pri-perenjeto-so-koi-nesvesno-ja-unishtuvate-oblekata-03.jpg

Заборавате да проверите дали има нешто во џебовите пред да ја ставите облеката во перална

10-greshki-pri-perenjeto-so-koi-nesvesno-ja-unishtuvate-oblekata-04.jpg

Ги уништувате фармерките со тоа што ги перете многу често – според експертите, ова парче облека треба да се пере по 10-тина носења

10-greshki-pri-perenjeto-so-koi-nesvesno-ja-unishtuvate-oblekata-05.jpg

Не ја одделувате облеката според боја и материјал кога ја перете

10-greshki-pri-perenjeto-so-koi-nesvesno-ja-unishtuvate-oblekata-07.jpg

Уште пет грешки на следната страница...Би можело да ве интересира:

Работи што ги правите погрешно кога го чистите домот (и можат да бидат опасни) Ги чистите тавите со жичка и користите чистач на пареа за тепихот – со овие греш...
Трикови за перење облека и отстранување дамки од нашите баби кои ќе ви се најдат Знаевте ли дека некои дамки се отстрануваат со обична креда, па и со пена за бри...
10 ситници во бањата кои прават да изгледа валкано и неуредно Ако ставите крпи со иста боја, ги средите каблите од пеглата за коса и сличните ...
Бели дрвени врати: Зошто пожолтуваат и како да ги одржувате? Неквалитетна боја, но и грејни тела кои се наоѓаат во близина - зошто пожолтуваа...
10 предмети во кујната кои сигурно заборавате да ги исчистите Колку пати досега сте го исчистиле држачот за ножеви или садот за мраз? Кои друг...
Предмети кои сите ги имаме дома, а се „дувло“ за инсекти Старите книги, ЛЕД сијалиците, картонските кутии и дрвените полици се рај за жив...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg