9 работи во домот кои заборавате да ги исчистите, а оставаат лош впечаток

Масата, комодата, работната површина во кујна и подот не се единствените работи што треба да ги пребришете кога чистите.

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-01.jpg

Во домот има многу предмети кои во себе собираат прашина и бактерии, а ретко кој ги чисти редовно колку што е потребно.

Иако е полесно да ги игнорирате, сепак е подобро да си направите навика одвреме-навреме да им обрнете внимание, пред гостите да ви преречат.

Совети на кои работи да обрнете внимание кога чистите за да имате дом кој „свети“:

Делот под и зад фрижидерот – поместете го и ќе се изненадите од прашината

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-04.jpg

Сунѓерот за бањање – во него има многу бактерии и мртви клетки

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-02.jpg

Корпата во која ставате перена облека сама по себе не е чиста и има насобрано прав

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-03.jpg

Завесите од туш собираат влага и треба одвреме навреме да ги перете во машина или на рака

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-06.jpg

Четката за чистење тоалетна школка и садот во кој стои се полни со остатоци и бактерии

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-05.jpg

Ќе се изненадите колку нечистотии може да има под тепихот ако имате навика да го заобиколувате кога чистите

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-07.jpg

Лајсните помеѓу подот и ѕидот, како и ѕидните плочки се нешто што не треба да заборавате при чистење

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-08.jpg

Свеќите собираат многу прашина залепена на восокот

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-09.jpg

Четките за коса чистете ги со топла вода и сода освен што ќе ги отстраните влакната

10-raboti-vo-domot-koi-zaboravate-da-gi-ischistite-a-ostavaat-losh-vpechatok-10.jpg

М. М. | Црнобело / фото: pixabay.com / depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...
Наместо „генералка“ пред празниците – што да правите секој месец од годината за беспрекорно среден д... Во јануари средете ги новогодишните украси, во февруари исчистете ја кујната, а ...
Како да го исчистите ѓонот на патиките со само 3 состојки што веќе ги имате дома? (видео) Белиот ѓон на патиките е кошмар за чистење. Доколку и вие сте од оние што веќе п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg