На гости кај Бети: Македонка, која живее во Швајцарија, секоја година има најубаво украсен велигденски дом (фото)

„При украсувањето на домот се водам од мислата дека сакам да направам нешто што ќе биде посебно, уникатно и неповторливо, како што е секој Велигден во мојот живот. Го обожавам овој празник, а за декорација секогаш користам светли пастелни бои и пердуви“, вели Бети Алексовска за CRNOBELO.com.

na-gosti-kaj-beti-makedonka-koja-zhivee-vo-shvajcarija-sekoja-godina-ima-najubavo-ukrasen-veligdenski-dom-foto-01.jpg

Бети Алексовска е Македонка која живее во куќа на 3 ката од 240m2 во централна Швајцарија, поточно во едно прекрасно мало место Вилдерсвил на 3 километри од Интерлакен, најпосетуваното гратче со живописна природа во Швајцарија.

Бети е сопруга и мајка на три деца и вели дека омилен период од годината ѝ е празничниот, на прво место Велигден, а потоа Нова година и Божиќ.

Таа вели дека секој празник има своја магија, но магијата на Велигден е ненадминлива.

Бети за CRNOBELO.com говори за начинот на кој секоја година својот дом го претвора во велигденска бајка:

„Велигден е посебен празник за мене, и затоа се трудам да го прославам со стил.

na-gosti-kaj-beti-makedonka-koja-zhivee-vo-shvajcarija-sekoja-godina-ima-najubavo-ukrasen-veligdenski-dom-foto-13.jpg

За мене, велигденската декорација не е само некој обичен украс, туку е дел од мојот живот и ми буди силни емоции. Ме враќа во детството секоја година кога ги подготвувам декорациите и ми ја буди инспирацијата.

na-gosti-kaj-beti-makedonka-koja-zhivee-vo-shvajcarija-sekoja-godina-ima-najubavo-ukrasen-veligdenski-dom-foto-08.jpg

na-gosti-kaj-beti-makedonka-koja-zhivee-vo-shvajcarija-sekoja-godina-ima-najubavo-ukrasen-veligdenski-dom-foto-03.jpg

Секоја година обновувам декоративен материјал.

na-gosti-kaj-beti-makedonka-koja-zhivee-vo-shvajcarija-sekoja-godina-ima-najubavo-ukrasen-veligdenski-dom-foto-26.jpg

na-gosti-kaj-beti-makedonka-koja-zhivee-vo-shvajcarija-sekoja-godina-ima-najubavo-ukrasen-veligdenski-dom-foto-21.jpg

Во секоја декорација користам светли пастелни бои и пердуви.

na-gosti-kaj-beti-makedonka-koja-zhivee-vo-shvajcarija-sekoja-godina-ima-najubavo-ukrasen-veligdenski-dom-foto-17.jpg

na-gosti-kaj-beti-makedonka-koja-zhivee-vo-shvajcarija-sekoja-godina-ima-najubavo-ukrasen-veligdenski-dom-foto-22.jpg

За мене, бојадисувањето на велигденските јајца е многу важно и традицијата ме потсетува на мојот дом и моите најблиски.

na-gosti-kaj-beti-makedonka-koja-zhivee-vo-shvajcarija-sekoja-godina-ima-najubavo-ukrasen-veligdenski-dom-foto-24.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

На гости кај Надица: Светол стан во Скопје со шарени плочки во кујната и впечатливи парчиња мебел (ф... „Станот го уредувавме заедно со сопругот, кој по професија е архитект. Најколори...
На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
На гости кај Даниел: Стан во срцето на Дебар Маало со впечатлива кујна и поглед кон Водно (фото) „Идејата зад станот беше да се создаде атмосфера на уметничко студио и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg