На гости кај Симона: Современ стан во Скопје со доминација на темни тонови и совршено зајдисонце (фото)

„Главниот фокус во дневната соба е на масивната сива гарнитура од букле материјал, на која чувството е буквално како да лежиш на облачиња. Омилен дел од домот ни е кујната во темно сива боја, која ја надополнивме со црни апарати, магнетна чешма и остров, како и терасата со отворен поглед кон Скопска Црна Гора“, вели Симона (34) за уредувањето на нејзиниот стан во скопската населба Тафталиџе, каде живее со сопругот.

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-01.jpg

Симона (34) од Скопје со сопругот живее во стан од 65m2 во населбата Тафталиџе, во кој преовладуваат темните тонови и индустрискиот стил на уредување.

Вели дека омилен дел од уредувањето на домот ѝ се големата кујна, со многу простор за складирање, удобната гарнитура во дневната соба, но и шкафчињата во тоалетот, кои на совршен начин го кријат целиот „хаос“ од козметика.

За уредувањето на нејзиниот дом, Симона открива за CRNOBELO.com:

„Во овој стан со сопругот со вселивме неодамна, а во уредувањето доминираат сивата и темно сината боја. Се разбира, недостигаат уште многу детали.

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-42.jpg

Не сакавме да има дрво и сакавме индустриска нота, односно постуден изглед во ентериерот и го постигнавме тоа.

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-07.jpg

Еден ден ако ни стане монотоно, можеби ќе му дадеме доза разиграност на просторот со некоја фотелја во впечатлива боја, но засега тоа го правиме со зеленилото и деталите.

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-13.jpg

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-12.jpg

Од нашата „мини градина“ омилен детаљ ни е мандарината, наскоро ќе пристигне и дрвцето маслинка, додека терасата ја освеживме со шест зимзелени дрвца.

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-02.jpg

Главниот фокус во дневната ни е на масивната сива гарнитура од букле материјал, на која чувството е буквално како да лежиш или седиш на облачиња.

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-10.jpg

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-02_1.jpg

Овој простор го надополнивме со кружни масички, кои се лесни за преместување и навистина практични, како и со меко килимче во светла нијанса.

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-06_copy.jpg

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-09.jpg

Трпезариската маса е направена од мат ламинам, материјал за кој имам само пофални зборови, поради неговата издржливост, како и тоа што е лесен за одржување.

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-14.jpg

na-gosti-kaj-simona-sovremen-stan-vo-skopje-so-dominacija-na-temni-tonovi-i-sovrsheno-zajdisonce-foto-01_1_copy.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Елена: Стан од 76m2 во скопската населба Аеродром со современа дневна и детски соби со ... „Трпезариската маса ни е со црно стакло и намерно ја вклопив со цел да го разбие...
На гости кај Александра: Празнично украсен стан во Скопје, во кој е накитено дури и во кујната (фото... „Традиционално, украсувањето во мојот дом започнува од нејзиното височество - ел...
На гости кај Давор - Dave’s Kitchen: Стан од 50m2 во Скопје, комплетно уреден со мебел од IKEA (фото...  „При уредувањето најголем акцент ставив на кујната со оглед на тоа што го ...
Мила и Дарко од Скопје се преселија во Орешани: „Градот почна да нè гуши, тука го пронајдовме својот... „Официјално се преселивме во Орешани во пролетта 2021, откако по не знам кој пат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg