На гости кај Марина Дојчиновска: Совршена тераса во село Гари, со поглед сè до Лазарополе (фото)

„Најголемо задоволство ми е да седам на терасата од нашата семејна куќа во Гари и да се релаксирам со звуците на бучната, планинска, дива Гарска река и да уживам во погледот на прекрасната природа, кој се протега сè до Лазарополе“, вели Марина Дојчиновски, која живее во Скопје, но Гари го носи во срцето.

na-gosti-kaj-marina-dojchinovska-terasa-so-sovrshen-pogled-vo-semejna-kukja-vo-seloto-gari-foto-01.jpg

Марина Дојчиновска, авторка на култната емисија Македониум и директорка на приватна компанија, води потекло од мијачкото село Гари.

За таму ја врзуваат најубави спомени и иако и татко и таа живееле во Скопје, вели дека Гари отсекогаш ѝ е во срцето и секој слободен миг го користи за да го посети.

na-gosti-kaj-marina-dojchinovska-terasa-so-sovrshen-pogled-vo-semejna-kukja-vo-seloto-gari-foto-03.jpg

За семејната куќа, како и градењето на нова, но и за терасата со совршен поглед Марина открива за CRNOBELO.com:

„Гари за мене претставува многу нешта, има различни аспектирања во мојата духовна вертикала и единствено таму можам да допрам до најдлабоките корени на семејното стебло на Дојчиновски, кои имаат своја историја и свој траг за генерациското постоење на истото место.

na-gosti-kaj-marina-dojchinovska-terasa-so-sovrshen-pogled-vo-semejna-kukja-vo-seloto-gari-foto-02.jpg

Гари е за мене и татко ми Блаже и дедо ми Триме и прадедовците Јован, Марко и Петре Гарката - чија уметност и денес можете да ја видите и допрете во резбите по македонските манастири, вистинско богатство.

na-gosti-kaj-marina-dojchinovska-terasa-so-sovrshen-pogled-vo-semejna-kukja-vo-seloto-gari-foto-07.jpg

Јас и сестра ми Соња, како и моите братучеди Дојчиновски со гордост и пиетет ја одржуваме нашата стара убавица – семејната куќа стара точно еден век, во која се родил и татко ми. Таа стамена куќа со сите мијачки обележја, останува и понатаму да нè пречекува секое лето и секој слободен викенд.

na-gosti-kaj-marina-dojchinovska-terasa-so-sovrshen-pogled-vo-semejna-kukja-vo-seloto-gari-foto-30.jpg

Но, време беше по 100 години и за нова куќа.

na-gosti-kaj-marina-dojchinovska-terasa-so-sovrshen-pogled-vo-semejna-kukja-vo-seloto-gari-foto-23.jpg

Дојде време да размислиме дали ние можеме да оставиме свој траг во тој генерациски мозаик, за поколенијата што следат и остануваат понатаму.

na-gosti-kaj-marina-dojchinovska-terasa-so-sovrshen-pogled-vo-semejna-kukja-vo-seloto-gari-foto-25.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Љупка: Стан во Струмица од 140m2 со луксузни детали во сребрена боја (фото) „Од шивачките машини на баба ми направив трпезариска маса на која сум горда, а о...
На гости кај Ивана: Совршено уредено поткровје од куќа во Прилеп, со непречен поглед кон градот (фот... „Домот ни е лоциран точно под Марковите Кули во Прилеп. Поткровјето го почн...
На гости кај Јована: Стан во Скопје со бели кујнски апарати и впечатлива маса од масивно дрво (фото) „Кујната е изработена од бел мат медијапан по нарачка со бела вградена техника, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg