На гости кај Кристина: Поткровје во Скопје со уметничко катче и „направи сам“ проекти со ограничен буџет (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


На гости кај Кристина: Поткровје во Скопје со уметничко катче и „направи сам“ проекти со ограничен буџет (фото)

„Во време на консумеризам, јас сакав да го средам новиот дом со мебел и покуќнина што веќе беше заборавена во подрум, на таван, во шкафче кое никогаш не се користи … Во дворот работев на репарирање на сите можни фотлји, шкафчиња, комоди. Стругав, бојадисував, лепев, преправав“, раскажува Кристина Симеонова (46) за CRNOBELO.com.

na-gosti-kaj-kristina-potkrovje-od-kukja-so-restavrirani-parchinja-mebel-i-umetnichka-galerija-foto-01.jpg

Кристина Симеонова (46) од Скопје, по професија дипломиран фармацевт, специјалист по Испитување и контрола на лекови, за себе и својот син направила дом реновирајќи го поткровјето од семејната куќа на нејзините родители.

Со многу креативност и љубов создала удобно катче за неа и нејзиниот наследник и тоа користејќи стар мебел. Омилена ѝ е уметничката галерија.

За уредувањето на својот дом таа открива за CRNOBELO.com:

„Кога дојде време да создадам дом за мене и мојот син Коста (15), наместо стан во центарот на градот, јас решив поткровјето на фамилијарната куќа на моите родители во Љуботенски пат, Радишани да го претворам во наше живеалиште. Бидејќи ја сакам природата и комоцијата на предградието ова ми изгледаше како идеална опција.

na-gosti-kaj-kristina-potkrovje-od-kukja-so-restavrirani-parchinja-mebel-i-umetnichka-galerija-foto-02.jpg

Штом ми се појави оваа идеја веднаш ја побарав Соња Наковска – архитект, која многу добро ги разбра моите потреби, ме охрабри дека се можни и ги преточи во прекрасен проект од 85 m2.

na-gosti-kaj-kristina-potkrovje-od-kukja-so-restavrirani-parchinja-mebel-i-umetnichka-galerija-foto-18.jpg

Мојата идеја за внатрешното уредување беше „минимализам“, ама не оној кој сите го препознаваме како стил во уредување, туку во смисла на финансиски аспект и искористување на постоечките ресурси и „Low costs“ концепт.

na-gosti-kaj-kristina-potkrovje-od-kukja-so-restavrirani-parchinja-mebel-i-umetnichka-galerija-foto-21.jpg

Во време на консумеризам во коешто сите сме вовлечени, премногу купуваме и во исто време исто толку фрламе, јас сакав да го средам новиот дом со мебел и покуќнина што веќе беше заборавена во подрум, на таван, во шкафче кое никогаш не се користи… Често знам да кажам дека најубавите работи се бесплатни. Потребна е идеја, креативност и желба.

na-gosti-kaj-kristina-potkrovje-od-kukja-so-restavrirani-parchinja-mebel-i-umetnichka-galerija-foto-20.jpg

Предизвик ми беше сè што може да се обнови, репарира, пренамени да биде дел од мојот дом и да не заврши тажно во некој контејнер.

na-gosti-kaj-kristina-potkrovje-od-kukja-so-restavrirani-parchinja-mebel-i-umetnichka-galerija-foto-26.jpg

Така што додека екипата работеше на поткровјето, јас во дворот работев на репарирање на сите можни фотлји, шкафчиња, комоди. Стругав, бојадисував, лепев, преправав.

na-gosti-kaj-kristina-potkrovje-od-kukja-so-restavrirani-parchinja-mebel-i-umetnichka-galerija-foto-03.jpg

Ги научив сите техники на отстранување на стара боја. Така што целиот мебел, освен софата и креветот во спалната соба беа стари парчиња собрани од целата фамилија.

na-gosti-kaj-kristina-potkrovje-od-kukja-so-restavrirani-parchinja-mebel-i-umetnichka-galerija-foto-23.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Ива од Битола: Розов дом во Барби стил (фото) Ива, која работи како судија – поротник при Апелационен суд Битола, смета дека д...
На гости кај Софија Јанева: Драстична трансформација на стан во центарот на Скопје (фото) „Станот е 60м2 и се наоѓа во општина Центар. Почнавме да го реновираме во јануар...
На гости кај Моника: Стан во Скопје со нежни бои и „направи сам“ проекти (фото) „Нешто што знаев дека морам да го имам во мојот стан беше честерфилд софата во м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg