Работи во домот заради кои гостите ќе ве озборуваат како неуредна личност

Исчистете ги влакната од миленичињата, соберете го презреаното овошје. На кои детали во домот треба да внимавате пред да ви дојдат гости, за да не бидете предмет на потсмев?

raboti-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-a-potoa-kje-ve-ozboruvaat-01.jpg

Сите често знаеме да кажеме дека гостите што доаѓаат дома за да видат како ни е уредено, воопшто не треба ниту да доаѓаат, но некои работи едноставно не можат да поминат незабележани.

На кои работи треба да обрнете внимание во домот кога чекате гости, за да не се чувствувате засрамени и да не бидете тема на озборување?

Бубачки околу чинијата со овошје

Чинијата со овошје можеби изгледа убаво на масата, но старото и помалку изгниено овошје е магнет за бубачки и инсекти.

Никому нема да му биде пријатно да седне на масата каде што треба да ги брка бубачките кои летаат над овошјето и кои ви се чини дека се множат во секунда.

Имајте навика созреаното овошје да го ставите во ладилник и тргнете го од маса пред да ви дојдат гости. Бубачките можеби се безопасни, но на луѓето што првпат ви доаѓаат дома, вие ќе им делувате како непедантна и валкана личност.

raboti-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-a-potoa-kje-ve-ozboruvaat-02.jpg

Бидете внимателни како се однесувате

Можеби кога сте сами воопшто не ви е проблем да мацкате со лепче во чинијата, не му браните на детето да направи вистински хаос на масата и околу него да направи трошки насекаде и да расфрла храна, но гостите не мора тоа да го видат.

Секако, не значи дека кога ќе ви дојдат гости треба да се однесувате како да сте роден аристократ, но потрудете се барем минимално да ги ублажите работите.

Користете виљушка и замолете го детето да се однесува пристојно.

raboti-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-a-potoa-kje-ve-ozboruvaat-05.jpg

Кадифена прекривка на тоалетната школка

Можеби вам ви се чини дека прекривката на тоалетната школка е удобна и изгледа убаво, но гостите веднаш ќе си помислат: „Се пере ли воопшто ова? Чисто ли е? Кој уште става прекривка на тоалетната школка?“

Многу е почисто на тоалетната школка да стои чистата пластика, која може да се пребрише со влажна марамица, отколку гостите да се чудат на што седнуваат.

raboti-vo-domot-shto-gostite-sigurno-kje-gi-zabelezhat-a-potoa-kje-ve-ozboruvaat-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...
Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи Начинот на којшто го уредуваме домот, доста зборува за нас, но според Фенг шуи п...
Идеи за декорирање со кои ќе ја внесете пролетта во домот, без многу пари Свежо цвеќе, мирисливи свеќи и декортивни перници со „весели“, пролетни мотиви.....
5 креативни идеи како да ги изложите цртежите на вашите деца во домот Направете галерија на ѕидот или закачете ги на жица - постојат многу начини на к...
Кај Драгана дома: Есенски украсен стан во Гостивар со тикви во сите форми и бои и суво цвеќе (фото) „Препознатливо за мене е што во мојот дом секогаш сè е украсено во зависност кој...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg