Најдобро искористени 7 метри квадратни (фото)


Најдобро искористени 7 метри квадратни (фото)

Архитектот и дизајнер Марко Пјераци е сопственик на најмалата куќа во Италија која се протега на само 7 метри квадратни.

najdobro-iskoristeni-7-metri-kvadratni-foto-01

Кога ја забележал неугледната рушевина, Марко не ни помислил дека може да се создаде вакво ремек-дело.

Неговата главна идеја била да ја искористи висината на куќата, па така над 7-те метри квадратни во кои се наоѓаат трпезаријата, кујната и тоалетот, издигнал прекрасна спална соба.

Во оваа куќа секое ќоше е паметно искористено, па не е ни чудо што важи за една од најмалите, а воено и најудобни куќи за живеење.

Би можело да ве интересира:

Идеи за преуредување на кујната во само еден викенд Кој рече дека поправањето или уредувањето на домот треба да биде тешка, долга и ...
Празници се ближат: 10 прекрасни идеи за зимска идила во спалната соба За помалку од месец дена ни пристигнува зимата, па зошто уште од сега да не си н...
Како до совршена спална соба, инспирирана од најдобрите примери на Pinterest Спалната соба е најприватното катче во домот, место каде што ги полниме „батерии...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg