Еве како најлесно да се ослободите од непријатните мириси во домот


Еве како најлесно да се ослободите од непријатните мириси во домот

Мирисот кој се шири низ домот по подготвувањето на вкусен ручек, можеби е најстрашниот непријател на домот и домаќинките кои сакаат да ја одржат свежината.

eve-kako-najlesno-da-se-oslobodite-od-neprijatnite-mirisi-vo-domot-01.jpg

Понекогаш не сме ни свесни дека нашиот дом има свој, специфичен мирис, но гостите тоа нема да го пропуштат.

Ако не сакате да ризикувате и да бидете мета на коментари, постојат неколку трикови со кои можете да се послужите.

Од голема помош може да ви биде трикот со лимон. Во 100-150 ml вода сварете ја кората од 1 лимон, па откако ќе се олади ставете ја во шише со распрскувач. Ова е можеби најевтиниот, а најделотворен освежувач.

За да го неутрализирате мирисот потребен ви е оцет затоа што тој е одличен сојузник на чистиот дом. Истурете малку оцет во еден сад и ставете го на видливо место. По ден до два садот со оцет ќе ги впие сите мириси. Тоа најдобро ќе го забележите кога ќе влезете во домот од надвор.

За побрзи резултати во зовриена вода ставете неколку лажици оцет и оставете ја течноста да испарува. Пареата одлично ги неутрализира непријатните мириси.

Непријатните мириси кои мачињата и кучињата ги оставаат на вашиот мебел или тепих, најлесно ќе ги отстраните така што парчето мебел ќе го посипете со сода бикарбона. Оставете ја да отстои 15 минути, а потоа отстранете ја со правосмукалка.

Непријатниот мирис кој се шири од кантата за ѓубре можете да го сокриете така што ќе искористите една кора од лимон или портокал и ќе ја фрлите во кантата да стои заедно со ѓубрето.

Ако имате проблем со непријатен мирис во ладилникот, оставете еден отворен сад наполнет со прашок за печиво. Оставете го да преноќи. Утредента само пребришете го ладилникот.

Имате и вие некој трик за пријатен мирис во домот? Споделете...

Би можело да ве интересира:

Фотки кои ќе ве убедат дека домот по реновирањето изгледа непрепознатливо Реновирањето на домот е долг и напорен процес. Потребни се добри идеи, план, ушт...
Интересни начини да го декорирате домот со марами Верувале или не, марамите можат на интересен начин да го украсат домот. Ако имат...
8 евтини и едноставни трикови со кои ќе го освежите стариот мебел во домот Кога сакате да го освежите домот, но финансиите не ви го дозволуваат тоа, доволн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg