Како да се ослободите од пајаците еднаш засекогаш?

Никој не сака кога ќе здогледа како огромен пајак шета по ѕидот, но ретко кој знае што да преземе, освен да го удри со првиот предмет при рака.

kako-da-se-oslobodite-od-pajacite-ednas-zasekogas-01.jpg

За отстранувањето на пајаците да биде малку подолгорочно, ви предлагаме 4 совети кои можете да ги искористите уште денес:

1. Масло од пеперминт

Ова масло им пречи на штетниците помеѓу кои спаѓаат и пајаците. Измешајте го со вода, пропрскајте ги ќошињата од ѕидовите и редовно користете го како освежувач на просторот.


2. Кора од цитрусно овошје

Пајаците го мразат мирисот на портокал и лимот, па затоа идеално решение е етеричното масло со цитрусен мирис. Уште поедноставно е да оставите кора од портокал на неколку места низ домот. Не заборавајте да ги замените на секои 24 до 48 часа.


3. Костени

Пајаците буквално бегаат од костени, затоа можете да ги распоредите околу рамките на прозорецот. Предноста е што костените не се расипуваат брзо, па можете да ги менувате поретко.


4. Тутун

Истурете малку тутун на местата каде најчесто имате пајаци. Ако имате деца или домашни миленичиња, помешајте го тутунот со вода за да ги избегнете опасностите.

Би можело да ве интересира:

Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи Начинот на којшто го уредуваме домот, доста зборува за нас, но според Фенг шуи п...
4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...
5 креативни идеи како да ги изложите цртежите на вашите деца во домот Направете галерија на ѕидот или закачете ги на жица - постојат многу начини на к...
Трендови за уредување што ќе бидат хит и трендови што ќе исчезнат во 2024-та Дизајните инспирирани од природата стануваат сè популарни, додека доминацијата н...
Работи во домот заради кои гостите ќе ве озборуваат како неуредна личност Исчистете ги влакната од миленичињата, соберете го презреаното овошје. На кои де...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg