Совети како природната елка оваа година да ви потрае подолго

Доколку и вие секоја година бирате природна новогодишна елка, свесни сте дека за нејзиниот избор и одржување ви се потребни неколку часа.

soveti-kako-prirodnata-elka-ovaa-godina-da-vi-potrae-podolgo-01.jpg

За оваа година да си ги скратите маките, а да го продолжите нејзиниот рок на траење, следете ги овие совети:

Колку е потешка елката, толку подолго трае

Пред да ја купите елката задолжително проверете колку тежи, советуваат продавачите. Потешките дрвца обично задржуваат повеќе вода, а самото тоа значи дека дрвото е поздраво и дека ќе трае подолго.


Смреката има поубав мирис, но елката е поиздржлива

Нордиската елка е совршена за во домот, затоа што игличките и се помазни и тешко паѓаат. Исто така гранките се посилни, што е одлично за сите украси кои сакате да ги наредите.

Вистина е дека смреката поубаво мириса, но не е толку издржлива на топлина колку елките, па ако веќе се одлучите за смрека, чувајте во просторија со умерена температура.

soveti-kako-prirodnata-elka-ovaa-godina-da-vi-potrae-podolgo-02.jpg

Новогодишното дрво треба да е подалеку од изворот на топлина

Ако живеете во стан најдобро е да го чувате дијагонално, односно најдалеку од радијаторите, но и од директната сончева светлина. Топлината го суши дрвото, а директната светлина предизвикува паѓање на игличките.


Вода и земја

Исечената елка во просек трае 4 до 6 недели. За да трае што подолбо, треба да го потсечете стеблото за сантиметар ипол и да го потопите во сад со вода. Покрај тоа редовно ставајте и вода и пропрскувајте и ги гранките за да ја освежите.

Би можело да ве интересира:

7 ситници во домот што гостите сигурно ќе ги забележат (и ќе раскажат на сите за нив) Сте се запрашале ли што е она што на гостите што доаѓаат во вашиот дом веднаш им...
Кул идеја од Маја од Охрид: Издлабени тикви како саксии за есен (фото) Идејата на Маја Гугоска од Охрид дефинитивно ќе ве инспирира и вас. Издлабени ти...
8 трикови за уредување со кои ќе ѝ дадете модерен изглед на вашата кујна Топлите бои се подобар избор од студените нијанси, а квалитетните кујнски апарат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg