9 Работи кои секоја спална соба треба да ги има

Просторијата во која читаме, спиеме, одмораме е токму спалната соба, па затоа во неа треба да имате 9 задолжителни работи.

9-raboti-koi-spalnata-soba-treba-da-gi-ima-1

Овие работи ќе ви помогнат од спалната соба да создадете вистинска мала оаза на мирот:

1. Мек тепих

Откако ќе станете од мекиот, удобниот и топлиот кревет последно што ви треба е да застанете на студен под. Затоа покрај креветот ставете си шарен и мек тепих или стаза кои ќе направат да се чувствувате убаво.


2. Нешто што поврзува

И спалната соба треба да биде тематски уредена. Обрнете внимание на деталите кои ќе направат целата соба да биде поврзана во една нота, а тие можат да бидат перничиња, украси и столче во иста боја. На тој начин, ќе постигнете чувство на топлина и смиреност.


3. Перници

Не претерувајте со перниците, туку организирајте според големината на креветот. Доволни се 6 перници за средна големина на кревет. Доколку ставите премногу перници собата ќе изгледа натрупано.


4. Ноќна масичка

Масичката покрај креветот е задолжително, а на неа можете да поставите интересна ламба или омилената книга.

9-raboti-koi-spalnata-soba-treba-da-gi-ima-2

5. Мир и тишина

Вашата спална соба би требало да биде зона без електронски уреди. Мобилните телефони, таблетите, компјутерите и сите други електрични уреди не ги внесувајте во спалната. Тоа нека ви биде правило кое нема да го прекршите. Наместо да ставате аларм на телефон, купете часовник. Само така ќе добиете вистинска оаза на мирот.


6. Работи кои ве прават среќни

Во собата поставете работи кои ви мамат насмевка на лицето секој пат кога ќе ги видите.


7. Квалитетен душек

Никогаш немојте да штедите на душекот, бидејќи квалитетниот трае до 10 години, а неквалитетниот дупло помалку. Душекот е важен за квалитетен сон.


8. Фотографии

Семејните фотографии можат да пробудат во вас убави емоции и сеќавања, па дури и да ве остават буди во текот на целата ноќ. Затоа одберете друга просторија од домот, како на пример дневната соба, во која ќе ги изложите фотографиите.


9. Квалитетна постелнина

Исто како и душекот, така и квалитетната постелнина е многу важна за квалитетен сон. Затоа не штедете и вложете во квалитетна постелнина.

Би можело да ве интересира:

5 работи на кои (можеби) не вреди да давате многу пари кога го уредувате домот Скап килим: За оваа инвестиција може брзо да зажалите и тоа на првиот сок од бор...
Избегнувајте црвена боја во кујната и уште 3 Фенг Шуи правила за боите во вашиот дом Кујната не треба да биде црвена, а бањата не треба да биде сина... За да бидете ...
Идеи за уредување на мала спална соба што ќе ви помогнат да го искористите секој дел од просторот (ф... Копнеете да имате спална соба што наликува на спалните соби во списанијата, ама ...
9 работи во домот, кои изгледаат одлично на фотки, но се непрактични во реалноста Oвален мијалник: Изгледа модерно, за разлика од стандардните, но покрај однатре,...
7 застарени работи во домот кои (конечно) треба да ги исфрлите и да ги замените со нови   Во времето на паметната технологија, реалност станаа и прекинувачите кои работат...
Живеам во стан од 50m2 во Скопје – одлуки што ги направив во уредувањето за кои не се каам (фото) Проточен бојлер во бањата за голем бојлер да не ми го зафаќа целиот простор, шан...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg