Евтина трансформација на домот во 8 чекори


Евтина трансформација на домот во 8 чекори

Кој не сака да живее во голема и добро средена куќа или стан?

evtina-transformacija-na-domot-vo-8-chekori-01.JPG

За жал, повеќето не можат да си го дозволат ова, па го одложуваат реновирањето за некогаш во иднина.

Но, всушност не ви е потребно цело богатство за да го претворите домот во вистинска оаза.

Погледнете како да го трансформирате и реновирате домот за мала сума пари:

Ослободете се од сите непотребни работи

Ако одамна не сте го реновирале домот, веројатно уште го користите тепихот што го оставила баба ви, нејзината стара покуќнина и нејзините стари украси.

Најпрво, ослободете се од сè што е непотребно или неупотребливо. Продајте ги, подарете ги или фрлете ги сите работи што не ги сакате.

evtina-transformacija-na-domot-vo-8-chekori-02.JPG

Се разбира, немојте да ја фрлате покуќнината, бидејќи веројатно не сте во состојба да купите нова.

Малите предмети што сакате да ги чувате, најдобро е да ги складирате во кутии. На овој начин, домот нема да изгледа натрупано, а со тоа нема да изгледа и премногу старо.

evtina-transformacija-na-domot-vo-8-chekori-03.JPG

Нема да погрешите со светли ѕидови без дезени

Ѕидот со светла боја лесно ќе го вклопите во секој ентериер, без потреба да ја менувате целата покуќнина.

Денес нема ни потреба да викате мајстори за варосување и самите можете да го варосате домот.

Иако ова можеби ќе биде најтешката задача во реновирањето, веднаш ќе ја забележите разликата после белењето.

evtina-transformacija-na-domot-vo-8-chekori-04.JPG

Одберете бои

Сега кога имате бели ѕидови, можете да ја одберете која било боја која ќе преовладува во ентериерот.

Добро размислете кои бои на завеси и слично најдобро ќе се вклопат со покуќнината што веќе ја имате.

На пример, оваа просторија има неколку стари елементи, но сепак изгледа модерно. Завесите и перничињата со светло розова боја ја прават целата разлика.

evtina-transformacija-na-domot-vo-8-chekori-05.JPG

Средете го стариот мебел

Кога немате пари за нов мебел, секогаш можете да го „нашминкате“ стариот.

Дури и ако мебелот не е во најдобра состојба, само со фарбање можете да направите огромна разлика.

Одберете ја бојата што најдобро ќе се вклопи во просторијата и фатете се за работа.

evtina-transformacija-na-domot-vo-8-chekori-06.JPG

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Фотки кои ќе ве убедат дека домот по реновирањето изгледа непрепознатливо Реновирањето на домот е долг и напорен процес. Потребни се добри идеи, план, ушт...
Стари тестери од козметика и уште 9 работи кои веднаш треба да ги исфрлите од дома Од работи складирани во замрзнувачот од пред 2 години и стари ножеви кои не сеча...
Многу украси на полиците и уште 8 работи во домот кој прават да изгледа старомодно Од тешки завеси со многу детали до мебел во сет, кои се најчестите грешки при ур...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg