Велигденски зајчиња и украси - како да го декорирате домот во велигденски дух?


Велигденски зајчиња и украси - како да го декорирате домот во велигденски дух?

И оваа година, Велигден ќе го поминеме во домашна атмосфера со најблиските. Како да го декорирате домот во велигденски дух? 

veligdenski-drvca-zajchinja-kako-da-go-dekorirate-domot-vo-veligdenski-duh-001.jpg

Шарено или едноставно, силни бои или пастелни, традиционално или модерно и софистицирано – за Велигден не постојат дизајнерски правила.

На вас останува да одберете што најмногу ви се допаѓа и што најдобро се вклопува во стилот на вашиот ентериер.

Најубавите декорации кој ќе вметнат префинет изглед на вашиот дом за еден од најголемите христијански празници може да ги најдете во Tinex Home.

1. Бојадисани јајца и декоративни пилиња

veligdenski-drvca-zajchinja-kako-da-go-dekorirate-domot-vo-veligdenski-duh-003.jpg

veligdenski-drvca-zajchinja-kako-da-go-dekorirate-domot-vo-veligdenski-duh-004.jpg

2. Велигденски зајчиња

veligdenski-drvca-zajchinja-kako-da-go-dekorirate-domot-vo-veligdenski-duh-04.jpg

Што симболизираат зајаците и како се поврзани со Велигден?

Тие се познати по тоа што многу брзо се размножуваат, особено на пролет, а сите знаеме дека Велигден се паѓа секогаш во пролетната сезона. Како резултат на нивната плодност и нивната активност во ова годишно време, зајаците станале симбол на пролетта и новиот живот.

Другото значење е верувањето дека зајаците можат да забременат без да ја изгубат невиноста. Ова значи дека зајакот има двојна улога, како симбол на плодноста и пролетта и дополнително како симбол на невиноста на Дева Марија.

veligdenski-drvca-zajchinja-kako-da-go-dekorirate-domot-vo-veligdenski-duh-06.jpg

 veligdenski-drvca-zajchinja-kako-da-go-dekorirate-domot-vo-veligdenski-duh-06 (1).jpg

3. Свеќници во разни бои во комбинација со останати впечатливи детали - цвеќе, украсни чинии

veligdenski-drvca-zajchinja-kako-da-go-dekorirate-domot-vo-veligdenski-duh-09.jpg

veligdenski-drvca-zajchinja-kako-da-go-dekorirate-domot-vo-veligdenski-duh-10.jpg

veligdenski-drvca-zajchinja-kako-da-go-dekorirate-domot-vo-veligdenski-duh-12.jpg

Нека вашиот дом дише во празнична и позитивна атмосфера во која ќе ужива целото семејство. 

Погледнете и: Уникатни салфетки и свеќи за вашата празнична велигденска трпеза

 

Би можело да ве интересира:

Фотки кои ќе ве убедат дека домот по реновирањето изгледа непрепознатливо Реновирањето на домот е долг и напорен процес. Потребни се добри идеи, план, ушт...
Домашна библиотека - катче кое заслужува место во сечиј дом (фото) Независно дали вашиот дом е мал или просторен, неопходно е да се најде место за ...
Детали во модерните домови што нашите баби и дедовци не би ги сфатиле Животот на луѓето изгледал многу поразлично пред само 20-тина години, а многуте ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg