Кај Моника дома: „Огледалото во тоалетот ми е погодок, но црниот кујнски мијалник ми е промашување“ (фото)

„Погодок ми е креветот во спалната соба што го купивме со механизам и има простор за складирање, кој собира многу работи, а голема грешка ни е тоа што во дневната соба не ги скривме каблите зад телевизорот“, вели 28-годишната Моника за својот стан во Карпош.

kaj-monika-vo-karposh-ogledaloto-vo-toaletot-mi-e-pogodok-no-crniot-kujnski-mijalnik-mi-e-promashuvanje-foto-01.jpg

Моника (28), сопруга на Славчо и мајка на Стела, е вечен вљубеник на внатрешното уредување. Со семејството живее во стан во Карпош, во кој се преселиле пред точно три години.

Идејата за уредувањето им била домот пред сè да е естетски функционален и лесен за одржување.

kaj-monika-vo-karposh-ogledaloto-vo-toaletot-mi-e-pogodok-no-crniot-kujnski-mijalnik-mi-e-promashuvanje-foto-22.JPG

Моника за CRNOBELO.com споделува кои се најпрактичните и најфункционални работи кои ги направила при уредувањето на домот, а кои најнепрактичните:

„Кујната е со минималистички и едноставен дизајн. Во форма на буквата „Г“, и со елементи од под до плафон – полн погодок бидејќи има доволно простор за складирање и е лесна за чистење.

kaj-monika-vo-karposh-ogledaloto-vo-toaletot-mi-e-pogodok-no-crniot-kujnski-mijalnik-mi-e-promashuvanje-foto-15.jpg

Сите столбови и вертикални инсталации вешто успеавме да ги камуфлираме со функционален дел од мебелот, конкретно во кујната – со затворени плитки скриени полици.

kaj-monika-vo-karposh-ogledaloto-vo-toaletot-mi-e-pogodok-no-crniot-kujnski-mijalnik-mi-e-promashuvanje-foto-14.jpg

Најголема грешка ни е тоа што долните елементи не се фиоки туку обични шкафчиња. Сметам дека прегледноста во фиоки е многу пофункционална, но и вака се снаоѓаме секогаш да е уредно.

kaj-monika-vo-karposh-ogledaloto-vo-toaletot-mi-e-pogodok-no-crniot-kujnski-mijalnik-mi-e-promashuvanje-foto-11.jpg

kaj-monika-vo-karposh-ogledaloto-vo-toaletot-mi-e-pogodok-no-crniot-kujnski-mijalnik-mi-e-promashuvanje-foto-10.jpg

Нешто кое по естетика, дизајн и функционалност ни е одлично замислено се вратичките и фиоки без рачки. Кујната е изработена од светол мат медијапан и е навистина лесна за чистење и одржување.

Нешто што особено го погодивме е позадината од пескарено стакло бидејќи се чисти буквално за 5 минути, а скриената лед-лента е најпрактично решение за готвење и секогаш изгледа минималистички и фино во просторот.

kaj-monika-vo-karposh-ogledaloto-vo-toaletot-mi-e-pogodok-no-crniot-kujnski-mijalnik-mi-e-promashuvanje-foto-13.jpg

Најголема грешка е што купивме црн мијалник и батерија, бидејќи иако изгледаат модерно, многу тешко се справуваме со одржување поради бигорливата вода и остануваат бели дамки.

kaj-monika-vo-karposh-ogledaloto-vo-toaletot-mi-e-pogodok-no-crniot-kujnski-mijalnik-mi-e-promashuvanje-foto-12.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Мебел од ратан – летен хит кој ќе донесе свежина во домот (фото) Мебелот од ратан е хит за оваа пролетна и летна сезона и вреди да му дадете шанс...
Асиметрични огледала и уште 5 типови на „откачен“ декор со кои вашиот дом ќе заблеска во 2022 (фото) Понекогаш не треба да се направат многу работи ниту да се вложат премногу пари з...
Ѕидна галерија во домот – освежете го просторот со омилените фотографии и уметнички дела (фото) Ако немате идеја како да го украсите ѕидот во вашата дневна, спална или која бил...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg