9 трикови со кои ќе направите домот да изгледа поголемо, независно од квадратурата

Правило бр. 1: Завесите закачете ги високо, а не веднаш над прозорецот, за да ја издолжите просторијата. Правило бр. 2: Бирајте транспарентни парчиња мебел и врати, за да не го затворате дополнително просторот.

9-trikovi-so-koi-kje-napravite-domot-da-izgleda-pogolemo-nezavisno-od-kvadraturata-01.jpg

Просториите со помала квадратура не треба да ве ограничуваат, ако знаете правилно да ги уредите, ќе добиете визуелно поширок простор.

Има повеќе начини како да направите просторијата визуелно да изгледа поголема и да ви биде пријатно додека престојувате во неа, наместо да се чувствувате загушено.

Доколку и вашиот простор дома е мал, обидете се визуелно да го зголемите со неколку трикови.

Декоративните огледала имаат моќ визуелно да го зголемат просторот

9-trikovi-so-koi-kje-napravite-domot-da-izgleda-pogolemo-nezavisno-od-kvadraturata-02.jpg

Текстурите додаваат димензија, па не се плашете да играте со материјали и декорации (како што е тука ѕидот)

9-trikovi-so-koi-kje-napravite-domot-da-izgleda-pogolemo-nezavisno-od-kvadraturata-03.jpg

Уметничките слики на ѕидовите додаваат длабочина во просторот и го прават поинтересен

9-trikovi-so-koi-kje-napravite-domot-da-izgleda-pogolemo-nezavisno-od-kvadraturata-05.jpg

Нагласете ја висината со висок мебел, декорации во горните делови на ѕидовите и додајте вертикална димензија на домот

9-trikovi-so-koi-kje-napravite-domot-da-izgleda-pogolemo-nezavisno-od-kvadraturata-04.jpg

Искористете ја светлината максимално – отворете ги завесите, ставете повеќе ламби, избегнувајте сенки

9-trikovi-so-koi-kje-napravite-domot-da-izgleda-pogolemo-nezavisno-od-kvadraturata-06.jpg

Уште 4 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи Начинот на којшто го уредуваме домот, доста зборува за нас, но според Фенг шуи п...
Трендови за уредување на стилски дом што доминираат оваа деценија Природни материјали, но и дезени инспирирани од 20-тиот век - трендови за уредув...
Трендови за уредување што ќе бидат хит и трендови што ќе исчезнат во 2024-та Дизајните инспирирани од природата стануваат сè популарни, додека доминацијата н...
Ситници кои му даваат луксузен изглед на домот (а чинат малку пари) Предмети со тркалезна форма, декоративно огледало и различни текстури – како да ...
Работи во домот заради кои гостите ќе ве озборуваат како неуредна личност Исчистете ги влакната од миленичињата, соберете го презреаното овошје. На кои де...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg