Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-09-2023


8 декорации и детали во уредувањето на домот што треба да ги избегнувате

Евтините декоративни перници нема да ви траат долго, а ќебињата од лажно крзно само ќе собираат прашина. Кои други декоративни елементи е најдобро да ги избегнувате, според дизајнерка на ентериер?

8-dekoracii-i-detali-vo-ureduvanjeto-na-domot-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-spored-dizajnerka-na-enterier-01.jpg

Декоративните елементи во домот обично се ситници, но имаат големо влијание врз целокупниот изглед на просторијата.

Ова се детали кои можат значително да го подобрат изгледот на домот, но и да имаат спротивен ефект од посакуваниот ако не сте внимателни.

За Insider, дизајнерката на ентериер Кели Кругер споделува кои детали и декорации е најдобро да ги избегнувате:

Евтини декоративни перници

Ако сакате да ви траат подолго од неколку месеци, дајте повеќе пари за декоративните перници.

Истовремено, избегнувајте модели чии навлаки не се вадат – перењето ќе биде многу потешко и перниците ќе „излитат“ многу побрзо.

8-dekoracii-i-detali-vo-ureduvanjeto-na-domot-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-spored-dizajnerka-na-enterier-02.jpg

Гарнитура од „лажна“ кожа

Лажната кожа не е издржлива и наскоро откако ќе ја купите гарнитурата, ќе почнете да забележувате пукнатини на неа ако е поевтина.

Кели вели дека иако има гарнитури од поиздржлива лажна кожа, не се воопшто удобни за седење.

Ако сепак сакате кожени детали, но не сакате природна кожа, многу подобро е да ставите само некои ситници од овој материјал, како табуретка.

8-dekoracii-i-detali-vo-ureduvanjeto-na-domot-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-spored-dizajnerka-na-enterier-03.jpg

Платнени корпи за организирање

Иако можат да изгледаат одлично, овие корпи се валкаат многу лесно.

А, за разлика од пластичните, дрвените и слично, ќе мора да ги перете, што значи бојата брзо ќе им избледе.

8-dekoracii-i-detali-vo-ureduvanjeto-na-domot-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-spored-dizajnerka-na-enterier-04.jpg

Столчиња со тркалца

Ако купувате канцелариски стол за домот, избегнувајте ги оние со тркалца од очигледни причини – го оштетуваат подот.

8-dekoracii-i-detali-vo-ureduvanjeto-na-domot-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-spored-dizajnerka-na-enterier-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

8 ситници со кои ќе внесете есенска магија во домот (без да потрошите многу пари) Мирисливи свеќи со арома на цимет, декоративни тикви, кујнски крпи со есенски мо...
5 работи на кои (можеби) не вреди да давате многу пари кога го уредувате домот Скап килим: За оваа инвестиција може брзо да зажалите и тоа на првиот сок од бор...
Модерни детали кои треба да ги избегнувате кога го реновирате домот Керамички мијалник во кујната и чешми од темни метали се само дел од модерните д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg