Рецепт за чоколадни пралини со малини и кокос

Свеж и егзотичен вкус поради комбинацијата од малини и кокос - овие пралини ќе ви се допаднат уште со првиот залак!

recept-za-chokoladni-pralini-so-malini-i-kokos-01.jpg

Вкусен десерт од само неколку состојки, а кој не се пече, е сон на секоја домаќинка кога бара брз рецепт.

Како да го подготвите?

Потребни состојки:

 • 140g кокос
 • 190g замрзнати малини
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 4 лажици јаворов сируп
 • 250g темно чоколадо (или чоколадо по вкус)

Начин на подготовка:

 • Со хартија за печење обложете го калапот (или малата тава) во кој ќе ја ставите смесата за пралините.
 • Во процесор за храна ставете ги кокосот, малините, ванилата и јаворовиот сируп и матете за смесата да се соедини.
 • Истурете ја во калапот (или во тава) и ставете ја во замрзнувач додека не се стврдне (околу 1 до 2 часа).
 • Извадете ја смесата на работната површина, па исечете ја на коцки или правоаголници и вратете ги повторно во замрзнувачот.
 • Стопете го чоколадото на пареа или во микробранова печка, па секое замрзнато парче извалкајте го убаво во чоколадото.
 • Ставете ги колачите врз хартија за печење на рамна површина, наросете ги со малку кокос, па повторно вратете ги во замрзнувачот за убаво да се стегне чоколадото.

Видео постапка:

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Направете вкусни чоколадни брауни колачиња со капини - прсти ќе излижете Кога ќе се спојат вкусно црно чоколадо и капини, ќе добиете идеален десерт – чок...
Рецепт за сладок божиќен венец со Нутела Пред новогодишните празници можете да го пробате рецептот за овој вкусен божиќен...
Рецепт за мини погачи со моцарела и копар, меки како душа Направете домашни мини погачи со копар и моцарела - нема да дочекате да остинат ...
Рецепт за кремасто тирамису со лимон и пишкоти Овој викенд ви предлагаме да подготвите лесен кремаст колач со лимон во чиј вкус...
Рецепт за колач со мандарини и карамелизиран шеќер Ако еднаш го направите овој колач, веќе нема да сакате да ги јадете мандарините ...
Рецепт за совршени чоколадни колачиња со портокал Совршен вкус на чоколадо и портокал кој се топи уште од првиот залак... Соврш...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg