Одлично летно мезе – освежувачки раженца од диња, пршута и моцарела
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Одлично летно мезе – освежувачки раженца од диња, пршута и моцарела

Во потрага сте по лесен и едноставен рецепт кој ќе ви одземе помалку од 5 минути, а ќе ги задоволи вкусовите на речиси сите? Го имаме совршениот предлог – раженца со диња, моцарела и пршута.

Osvezuvacki-razhenca-od-dinja-prshuta-i-mocarela-01.jpg

Освен што вкусот е божествен, тие изгледаат одлично, мирисаат прекрасно, па дефинитивно ќе задоволите неколку сетила истовремено.

Потребни состојки:

  • 1 диња
  • 12 ливчиња свеж босилек
  • 12 моцарела топчиња
  • 12 парчиња пршута
  • Балсамико крем оцет
  • Дрвени стапчиња за раженца

Начин на подготовка:

  • Исечете ја дињата и исчистете ја од семките. Со помош на мала метална алатка, извадете 24 топчиња од дињата (доколку немате ваква алатка, слободно може да исечкате мали коцки).
  • На стапчето за раженца почнете со „нижење“ – слој диња, ливче босилек, топче или парченце моцарела, пршута и повторно завршете со парче диња.
  • Попрскајте ги раженцата со балсамико оцет и сервирајте веднаш.

Osvezuvacki-razhenca-od-dinja-prshuta-i-mocarela (3).jpg

Osvezuvacki-razhenca-od-dinja-prshuta-i-mocarela (2).jpg

Osvezuvacki-razhenca-od-dinja-prshuta-i-mocarela (1).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Идеи за експериментирање со слатко-солени мезиња Оние кои обожаваат да мезат заедно со чаша добро вино, знаат колку е важно да се...
Вкусно мезе за гледање фудбал: Ролат од багет полнет со пилешко и пармезан Овој рецепт одлично ќе ви дојде во престојниот период. Станува збор за вкусно ја...
Брз ручек: „Лажни“ лазањи со компир За време на викендите кога сакате да одморите и да не се заглавувате с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg