5 трикови за фрижидер без непријатни мириси

На сите барем еднаш ни се случило да заборавиме храна која шири непријатен мирис, па додека да ја фрлиме, целиот ладилник го впил мирисот.

5-trikovi-za-frizider-bez-neprijatni-miris-01.jpg

Во тој случај, ова се 5-те трикови кои секоја домаќинка треба да ги знае:

1. Оцет

Добро познат рецепт за елиминирање на непријатните мириси кои го користеле и нашите баби е мешавината од оцет и вода. Смешајте ги овие течности, па потоа пребришете ја целата внатрешност со нив. Почекајте малку да изветрее и проблемот е решен.

2. Сода бикарбона

Исто како со оцетот, само овој пат треба да направите паста од сода бикарбона и малку вода. Смесата ставете ја на крпа и пребришете.

3. Хартиени крпи

Ако се справувате со силен мирис, замотајте неколку хартиени крпи во облик на топка и ставете ги во ладилникот. Оставете ги да постојат неколку дена, а потоа применете ја постапката со оцетот.

4. Зрна кафе

Ако сакате да добиете поубав мирис кога ќе го отворите ладилникот, поставете неколку зрна кафе во него. Менувајте ги на 2-3 дена.

5. Екстракт од ванила

На парче памук капнете неколку капки арома од ванила и ставете го во ладилникот. Оставете го да отстои неколку дена. Повторувајте ја постапката барем еднаш неделно.

Би можело да ве интересира:

Корисни трикови како да откриете дали намирниците се свежи и вкусни или расипани и незрели Не го купувајте пилешкото месо ако има вода во амбалажата или ако има многу црве...
10 кулинарски и домаќински трикови, со кои ќе си го скратите времето поминато во кујна Како најлесно да ја одвоите жолчката од јајцето, како најбрзо да ги измиете садо...
10 кулинарски грешки со кои ги уништувате здравите состојки на храната Сите знаат дека кога медот ќе се изложи на топлина ги губи своите здрави состојк...
Намирници кои траат „вечно“, но им се менува вкусот по неколку месеци (и не треба да ги јадете) Маслиновото масло, јаткастите плодови и киноата навистина имаат многу долг рок н...
Како да јадете сè што сакате, без да се здебелите? Јадете само кога сте гладни и престанете со јадење штом ќе почувствувате дека ст...
4 совети со кои најлесно ќе ги промените лошите навики во исхраната Ако се изгладнувате, вашето тело ќе почне да складира повеќе масти, па постои ри...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg