10 кујнски трикови кои ќе ви го олеснат животот

Денес е идеален ден да научите нешто ново, нешто што ќе ви го промени готвењето засекогаш.

10-kujnski-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-zivotot-01.jpg

Ако се мачевте со остатоците од вино, појадокот кој веќе ви станува рутина или салатата која постојано скапува, откријте ги решенијата на големите готвачи.

1. Сланина или шунка + јајце во калап за мафини = Оригинален појадок!

10-kujnski-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-zivotot-02.jpg

10-kujnski-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-zivotot-03.jpg


2.
Замрзнете коцки бело и црно вино во калапи за мраз. Кога ќе дојдат ненајавени гости само извадете 2-3 коцки, стоплете ги со неколку зачини и грееното вино е подготвено.

10-kujnski-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-zivotot-04.jpg


3.
Ако сакате да го спречите ‘ртењето на компирите, ставете едно јаболко помеѓу нив.

10-kujnski-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-zivotot-05.jpg


4.
Печете ги јајцата во рерна, наместо да ги варите. Овие јајца ќе имаат поубава, кремаста внатрешност. Загрејте ја рерната на 250 степени и оставете ги јајцата во калапи за мафини да се печат половина час.

10-kujnski-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-zivotot-06.jpg


5.
Не знаете кое вино со кое сирење оди? Еве еден мини прирачник:

10-kujnski-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-zivotot-07.jpg

Уште 5 на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 кулинарски и домаќински трикови, со кои ќе си го скратите времето поминато во кујна Како најлесно да ја одвоите жолчката од јајцето, како најбрзо да ги измиете садо...
Како да јадете сè што сакате, без да се здебелите? Јадете само кога сте гладни и престанете со јадење штом ќе почувствувате дека ст...
Корисни трикови како да откриете дали намирниците се свежи и вкусни или расипани и незрели Не го купувајте пилешкото месо ако има вода во амбалажата или ако има многу црве...
Намирници кои траат „вечно“, но им се менува вкусот по неколку месеци (и не треба да ги јадете) Маслиновото масло, јаткастите плодови и киноата навистина имаат многу долг рок н...
10 кулинарски грешки поради кои не ви успеваат рецептите од интернет Имате превисоки очекувања, ги преполнувате тавите и не ја загревате рерната – по...
9 митови за храната во кои не треба да веруваме Дали навистина пуканките се поздрави од чипсот, жолтите јајца се подобри од бели...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg