Кујнски трикови кои ќе го подобрат вкусот на колачите и тортите

Подготвувањето на торти и колачи е вистинска уметност. Сепак, таа уметност може да создаде маки и проблеми кои често не знаете како да ги решите.

kujnski-trikovi-koi-ke-go-podobrat-vkusot-na-kolacite-i-tortite-018.jpg

Ако ви падне лушпа од јајце во тестото, не знаете како да декорирате со шлаг или едноставно сакате да ги одржите мафините свежи подолго, искористете некој од следниве совети.

Сега можете да подготвувате десерти како вистински професионалец!

1. Лушпата од јајце извадете ја со мокар прст
Ова сигурно ви се случило милион пати и секој пат мислите дека колачот ви е уништен. Следен пат доволно е да го намокрите прстот и да го приближите кон парчето лушпа - таа ќе се залепи како за магнет.

kujnski-trikovi-koi-ke-go-podobrat-vkusot-na-kolacite-i-tortite-18.jpg2. Шприц за декорација на колачиња

Ако немате кујнски шприц, искористете го оној од инјекции. Со него ќе создадете потенки и попрецизни линии.

kujnski-trikovi-koi-ke-go-podobrat-vkusot-na-kolacite-i-tortite-19.jpg3. Колачињата одржете ги свежи со помош на јаболко
Ако сакате колачињата побавно да се сушат, чувајте ги во пластичен сад во кој ќе ставите парче јаболко.

kujnski-trikovi-koi-ke-go-podobrat-vkusot-na-kolacite-i-tortite-20.jpg4. Оригинално, а едноставно украсување на мафините
Немате шлаг? Искористете мало парче тантела и шеќер во прав за да создадете слатко ремек-дело.

kujnski-trikovi-koi-ke-go-podobrat-vkusot-na-kolacite-i-tortite-21.jpg5. Трик за двобојно украсување
Искористете 2 кесички, наместо една за кујнскиот шприц на следниов начин:

kujnski-trikovi-koi-ke-go-podobrat-vkusot-na-kolacite-i-tortite-22.jpg

kujnski-trikovi-koi-ke-go-podobrat-vkusot-na-kolacite-i-tortite-23.jpg6. Омекнете го кафеавиот шеќер
Ако кафеавиот шеќер ви се стврдне, префрлете го во керамички сад, покријте го со мокра салфета и загрејте го во микро печка 4-5 минути.

kujnski-trikovi-koi-ke-go-podobrat-vkusot-na-kolacite-i-tortite-24.jpg

Уште 6 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 кулинарски и домаќински трикови, со кои ќе си го скратите времето поминато во кујна Како најлесно да ја одвоите жолчката од јајцето, како најбрзо да ги измиете садо...
Корисни трикови како да откриете дали намирниците се свежи и вкусни или расипани и незрели Не го купувајте пилешкото месо ако има вода во амбалажата или ако има многу црве...
Намирници кои траат „вечно“, но им се менува вкусот по неколку месеци (и не треба да ги јадете) Маслиновото масло, јаткастите плодови и киноата навистина имаат многу долг рок н...
10 кулинарски грешки поради кои не ви успеваат рецептите од интернет Имате превисоки очекувања, ги преполнувате тавите и не ја загревате рерната – по...
Како да јадете сè што сакате, без да се здебелите? Јадете само кога сте гладни и престанете со јадење штом ќе почувствувате дека ст...
Овошје што треба да го јадете почесто ако сакате да го симнете вишокот килограми Јагодите, праските и сливите се само дел од овошјето што може да ви помогне во б...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg