Кујнски трикови за готвење: Блендерот е и за кремасти супи, не само за смути


Кујнски трикови за готвење: Блендерот е и за кремасти супи, не само за смути

Секој си има одредени навики кога готви во кујната, но некои од тие навики добро е да ги замените со трикови кои дефинитивно ќе ви се најдат.

kujnski-trikovi-za-gotvenje-samo-so-menuvanje-na-namenata-na-kujnskite-aparati-01.jpg

На пример:

1. Рапавиот нож за сечење леб, не е само за сечење леб, туку и зеленчук.

kujnski-trikovi-za-gotvenje-samo-so-menuvanje-na-namenata-na-kujnskite-aparati-1.jpg

2. Наместо да фрлате пола тиквичка кога правите од неа шпагети, искористете ја за сос.

kujnski-trikovi-za-gotvenje-samo-so-menuvanje-na-namenata-na-kujnskite-aparati-2.jpg

3. Наместо во обично тавче, зеленчукот, тестенините и месото гответе ги во крчко.

kujnski-trikovi-za-gotvenje-samo-so-menuvanje-na-namenata-na-kujnskite-aparati-3.jpg

4. Ако месото го готвите во сад под притисок, додадете половина чаша вода за да се испече убаво.

kujnski-trikovi-za-gotvenje-samo-so-menuvanje-na-namenata-na-kujnskite-aparati-4.jpg

5. Блендерот можете да го користите за совршени кремасти супи, не само за смути.

kujnski-trikovi-za-gotvenje-samo-so-menuvanje-na-namenata-na-kujnskite-aparati-5.jpg

6. Наместо масна хартија за готвење, храната можете да ја готвите во алуминиумска фолија.

kujnski-trikovi-za-gotvenje-samo-so-menuvanje-na-namenata-na-kujnskite-aparati-6.jpg

7. Не се држете само до една шпатула за готвење, туку набавете разни шпатули за разни намени.

kujnski-trikovi-za-gotvenje-samo-so-menuvanje-na-namenata-na-kujnskite-aparati-7.jpg

8. Тостерот можете да го користите за печење на многу други работи освен тост.

kujnski-trikovi-za-gotvenje-samo-so-menuvanje-na-namenata-na-kujnskite-aparati-8.jpg

Извор

Би можело да ве интересира:

Како правилно да ја чувате храната за да не ви се расипува брзо? Сигурно ви се случило да сфатите дека некогаш купувате големи количини на храна ...
Навики кои треба да ви станат начин на живот за да имате идеално тело без држење диети Според Светската здравствена организација, во последните 40 години, бројот на лу...
Нарачувајте први во ресторан: Трикови за полесно менување на навиките во исхраната На многу од нас ни се промени во навиките и начинот на исхрана, но мора да призн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg