Храна која ќе биде хит во 2018

Чиа семето и смутито од зелено овошје веќе нема да бидат во тренд, иако тоа не значи дека никој нема да ги консумира (бидејќи храната не ја оценуваме според трендовите).

hrana-koja-kje-bide-hit-vo-2018-01.jpg

Сепак, исто како и во модата и козметиката, така и во храната постојат трендови на кои многумина трошат пари за да бидат во чекор со нив.

Но, за разлиак од модните трендови, кои понекогаш се претерани, трендовите во кулинарскиот свет стануваат сѐ подобри, а исто така се одлични и за нашето здравје.

Живееме во време на дигитализација и социјални мрежи, па сосема е очекувано да постои храна која ќе биде хит.

Доколку сте заинтересирани, следниве 5 јадења ќе бидат хит во 2018-та:

„Јадливи“ цвеќиња

hrana-koja-kje-bide-hit-vo-2018-02.jpg

Супер правови

Мака, куркума, како и уште многу различни билки во прав.

hrana-koja-kje-bide-hit-vo-2018-03.jpg

Печурки

Се работи за печурки чиј прав се користи како суплемент во исхраната, заради минералите и протеинот кои ги поседуваат, а имаат и одличен вкус. Се користи како додаток во сос за паста, како и други зачини.

hrana-koja-kje-bide-hit-vo-2018-05.jpg

Алтернативни опции за месо

Рај за вегани!

Такоси

hrana-koja-kje-bide-hit-vo-2018-06.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе го продолжите рокот на свежата храна и ќе ја искористите максимално Чувајте ги морковите во сад со вода, а свежиот лук – во сад со масло. Чувајте...
Викторија Бекам 25 години јаде само еден ист оброк – дали тоа е тајната за виткото тело? Иако секојдневно слушаме дека исхраната треба да е разновидна, Викторија Бекам о...
Мезе-даска во форма на тиква, страшни колачи – идеи за храна инспирирана од Halloween (фото) Пита со духови, затворени пици во форма на пајаци, мали погачи во форма на тиква...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg