Како правилно да ја чувате храната за да не ви се расипува брзо?

Аспарагусот и билките чувајте ги како букет наместо во кеса

Аспарагусот и другите билки како магдонос или нане најдобро е да се чуваат во сад со малку вода.

Не ги мијте пред да ги ставите во фрижидер, туку пред да ги искористите за готвење.

trikovi-za-onie-na-koi-im-e-smacheno-da-frlaat-rasipana-hrana-05.jpg

Пред да ги ставите свежите јагоди во фрижидер, ставете ги во вода со оцет

Оцетот лесно ќе ги отстрани штетните микроби и мувлата. Исплакнете ги јагодите со вода, а потоа измешајте оцет со вода во сооднос 1:10 и оставете ги кратко да отстојат.

Потоа исплакнете ги повторно со вода и оставете да се исушат.

trikovi-za-onie-na-koi-im-e-smacheno-da-frlaat-rasipana-hrana-06.jpg

Не ги чувајте печурките во пластични кеси

Во пластични кеси, печурките многу побрзо се расипуваат од влагата, а хартиените кеси го собираат вишокот влага, па така е најдобро да ги чувате за да останат свежи.

Сепак, не може предолго да останат свежи, па не ги чувајте предолго пред да ги подготвите.

trikovi-za-onie-na-koi-im-e-smacheno-da-frlaat-rasipana-hrana-07.jpg

За да не се исушат колачињата, ставете јаболко во нив

Интересен начин да ги заштитите колачињата од сушење е да ставите парче јаболко во садот во кој ги чувате и тие ќе останат меки подолго.

Ако мислите дека од јаболкото колачињата стануваат превлажни, тргнете го и ставете парче леб што ќе ја апсорбира влагата.  

trikovi-za-onie-na-koi-im-e-smacheno-da-frlaat-rasipana-hrana-08.jpg

М. М. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе го продолжите рокот на свежата храна и ќе ја искористите максимално Чувајте ги морковите во сад со вода, а свежиот лук – во сад со масло. Чувајте...
Пилешко, лимони, павлака – Како да одредите дали храната е свежа и добра за јадење? Лимоните треба да имаат впечатлива жолта боја, а околу пилешкото не треба да има...
Викторија Бекам 25 години јаде само еден ист оброк – дали тоа е тајната за виткото тело? Иако секојдневно слушаме дека исхраната треба да е разновидна, Викторија Бекам о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg