Рацете се вашиот прибор за јадење? Што кажува тоа за вас?


Рацете се вашиот прибор за јадење? Што кажува тоа за вас?

Можеби бонтонот нè учи дека треба да јадеме со прибор за јадење, но зошто би го правеле тоа дома, кога никој не ве гледа?

racete-se-vashiot-pribor-za-jadenje-shto-toa-kazhuva-za-vas-01.jpg

Иако сме сигурни дека сите ги применуваме добрите манири кога сме во друштво или во ресторан, ретко кој пицата или буритото ги јаде со вилушка по дома.

Но, дали сте од оние кои и парчето месо го земаат со рака или можеби уживате да спуштате шпагета во својата уста од високо?

Прочитајте што тоа зборува за вас:

Вие сте поголем авантурист од другите

Вие нема да се двоумите да ги излижете своите прсти откако ќе ја изедете храната. Тоа ве прави подготвени да пробувате нови кујни, дека вашиот ум е отворен и дека не сакате ограничувања.

racete-se-vashiot-pribor-za-jadenje-shto-toa-kazhuva-za-vas-02.jpeg

Имате изразена креативност

Вие не размислувате двапати пред да ги потопите своите прсти во купот храна пред вас. Сакате да ги кршите правилата, да експериментирате со храната и кога јадете и кога готвите. Преферирате неформални средби, тогаш повеќе уживате во вкусот.

Се грижите за своето здравје

Вие веќе знаете дека јадењето со прибор е лесно и дека така јадете побрзо. Со раце земате помала количина и благодарение на тоа не се прејадувате.

racete-se-vashiot-pribor-za-jadenje-shto-toa-kazhuva-za-vas-04.jpg

Почесто им давате предност на другите, наместо да се ставите себе пред сите

Јадењето со раце е ваш избор кој прави да им давате предност на другите, особено кога станува збор за избирање храна. Вам ви е потребно да бидете пофокусирани, бидејќи кога сте сконцентрирани на нешто, само земате од чинијата, а не сте ни свесни што јадете.

Кажувате што ви е на ум

Вие не сте личност која лесно се вклопува во норми и стеги, но во исто време не се ни плашите да го кажете она што ви паѓа на памет. Вашата инидивидуалност секогаш доаѓа до израз на еден или друг начин.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Храна што смеете да ја јадете и доцна во ноќта без грижа на совест Можеби веќе сте чуле, но можеби и сега првпат ќе дознаете дека постојат одредени...
Грицки кои можете да ги консумирате без грижа на совест Иако можеби веќе сте се потрудиле околу здравиот и нутиритвен појадок и ручек, в...
Компирите ги лупите, доматите ги јадете свежи: Грешки кои ги правите п... Во последно време, сè почесто може да се забележи зголемена тежина кај младите, ...