Храна која никогаш не треба да ја замрзнувате
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Храна која никогаш не треба да ја замрзнувате

Иако во многу ситуации најлесно ни е останатата или вишокот храна да ја ставиме во замрзнувач, сепак тоа не секогаш е правилен избор.

hrana-koja-nikogash-ne-treba-da-ja-zamrznuvate-01.jpg

Има одредени типови храна кои не е добро да се замрзнуваат, бидејќи може да го изгубат вкусот и составот, а уште полошо, да се расипат ако по втор пат ги смрзнете.

Па затоа, добро е да знаете дека иако некои намирници може да ги смрзнете, други треба да избегнувате да ги ставате во замрзнувач, посебно по втор пат.

Delish објави листа на храна која не треба да се смрзнува, па обидете се да се водите по неа.

Доколку не сакате да се изгуби текстурата, вкусот, составот и свежината, не ги смрзнувајте овие производи:

1. Авокадото ја губи текстурата по одмрзнувањето, но и вкусот

hrana-koja-nikogash-ne-treba-da-ja-zamrznuvate-02.jpg

2. Месото и морската храна не ги смрзнувајте откако еднаш се одмрзнати

hrana-koja-nikogash-ne-treba-da-ja-zamrznuvate-03.jpg

3. Варената паста при смрзнувањето апсорбира вода и го губи вкусот

hrana-koja-nikogash-ne-treba-da-ja-zamrznuvate-04.jpg

4. Меките сирења и кашкавали се одвојуваат и ја менуваат текстурата при одмрзнување

hrana-koja-nikogash-ne-treba-da-ja-zamrznuvate-05.jpg

5. Одмрзнатото млеко не е идеално за употреба, освен ако го користите за варење

hrana-koja-nikogash-ne-treba-da-ja-zamrznuvate-06.jpg

6. Замрзнатите испржени јадења немаат убав вкус по одмрзнувањето и стануваат премеки и водени

hrana-koja-nikogash-ne-treba-da-ja-zamrznuvate-07.jpg

7. Краставицата не е идеално да се смрзнува бидејќи содржи многу вода

hrana-koja-nikogash-ne-treba-da-ja-zamrznuvate-08.jpg

Кои јадења може да ги замрзнувате?

  • Овошје – посебно бобинки, излупени цитрусни овошја, банана, јаболка, круши
  • Месо – стекови, плескавици, мелено месо (но само ако претходно не биле веќе смрзнати еднаш)
  • Свежи билки – магдонос, босилек, коријандер
  • Зеленчук – секаков тип на зеленчук – исчистен, свеж или варен

hrana-koja-nikogash-ne-treba-da-ja-zamrznuvate-09.jpg

М. М. | Црнобело / фото: depositphotos.com