Храна која вреди да ја пробате додека патувате низ различни земји од светот

Доколку ги следите блогерите за храна и патувања, веројатно имате зачувано многу фотки од примамлива храна која треба да ја пробате кога ќе посетите некое место.

hrana-koja-vredi-da-ja-probate-dodeka-patuvate-niz-razlichni-zemji-od-svetot-01.jpg

Речиси сите места низ светот имаат посебни специјалитети по кои се препознатливи и јадења кои вреди да се пробаат.

Доколку сте љубители на храна, кога патувате низ светот добро е да си дозволите да пробате барем по едно од овие препознатливи јадења кои нема да ве разочараат.

Сочни сендвичи, разни десерти и солени специјалитети кои не смее да ги пропуштите додека патувате:

Џелато – Италија

hrana-koja-vredi-da-ja-probate-dodeka-patuvate-niz-razlichni-zemji-od-svetot-02.jpg

Фалафел – Турција, Египет и земјите во Западна Азија

hrana-koja-vredi-da-ja-probate-dodeka-patuvate-niz-razlichni-zemji-od-svetot-03.jpg

Taiyaki (јапонски вафли) – Јапонија

hrana-koja-vredi-da-ja-probate-dodeka-patuvate-niz-razlichni-zemji-od-svetot-04.jpg

Poutine – Квебек, Канада

hrana-koja-vredi-da-ja-probate-dodeka-patuvate-niz-razlichni-zemji-od-svetot-05.jpg

Чурос – Шпанија

hrana-koja-vredi-da-ja-probate-dodeka-patuvate-niz-razlichni-zemji-od-svetot-06.jpg

Asinan – Индонезија

  • Asinan Betawi – со зеленчук
  • Asinan Bogor – со овошје

hrana-koja-vredi-da-ja-probate-dodeka-patuvate-niz-razlichni-zemji-od-svetot-07.jpg

Scotch egg – Велика Британија

hrana-koja-vredi-da-ja-probate-dodeka-patuvate-niz-razlichni-zemji-od-svetot-08.jpg

Banana Q (карамелизирана банана) – Филипини

hrana-koja-vredi-da-ja-probate-dodeka-patuvate-niz-razlichni-zemji-od-svetot-09.jpg

Продолжува на следната страна... 



Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе го продолжите рокот на свежата храна и ќе ја искористите максимално Чувајте ги морковите во сад со вода, а свежиот лук – во сад со масло. Чувајте...
Месо, тестенини: Совети кои ако ги примените ќе готвите како професионалец (иако сте аматери во кујн... Ако готвењето не ви е силна страна, а сепак имате желба да направите нешто спект...
Совети и трикови за готвење што ќе сакате да ги пробате уште денес За да го подобрите вкусот на пирето, додајте едно јајце и добро промешајте, а за...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg