Почнува големиот Велигденски пост - правила кои мора да ги следите доколку постите


Почнува големиот Велигденски пост - правила кои мора да ги следите доколку постите

Денес, понеделник, 11-ти март, почнува големиот Велигденски пост, најдолгиот од четирите големи во православната вера.

pocnuva-golemiot-veligdenski-post-pravila-koi-mora-da-gi-sledite-dokolku-postite-01.jpg

Трае точно 48 дена и важи за најстрогиот пост во годината, бидејќи се пости на вода, со исклучок на викендите, освен кога се работи за Голема сабота, ден пред Велигден.

Постот не е само откажување од мрсната храна, туку најважно е да се работи и на воздржување од лоши мисли и дела, со кои ќе успеете да ги победите телесните страсти со духовна сила.

pocnuva-golemiot-veligdenski-post-pravila-koi-mora-da-gi-sledite-dokolku-postite-02.jpg

Важно е храната да се подготвува на вода, посебно во среда и петок. Виното и маслото се дозволени само во сабота и недела.

Не е дозволено консумирање на месо, јајца, сирење, млеко и сите млечни производи.

Рибата може да се консумира секоја сабота и недела, како и на празници.

Целта на овој пост е најголемиот христијански празник да се дочека во мир и тишина.

pocnuva-golemiot-veligdenski-post-pravila-koi-mora-da-gi-sledite-dokolku-postite-03.jpg

3 рецепти со кои може да почнете да постите, без грам масло.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи кои може да му се случат на телото кога внесувате премногу пр... Високо протеинските диети се многу популарни периодов и иако може да имаат некој...
Како да се храните кога надвор е „пекол“ жешко? Кога надвор температурите ќе се искачат на 30-тиот степен, сите се облекуваме по...
Храна и пијалаци кои не треба да ги нарачувате во ресторан за ваше доб... Ако сакате да внимавате на исхраната и вишокот калории, сигурно ви е тешко кога ...