Што ќе се случи со телото, ако секој ден имате барем еден оброк со риба?


Што ќе се случи со телото, ако секој ден имате барем еден оброк со риба?

Сите знаеме дека во исхраната треба да ни биде вклучена риба барем еднаш неделно, но што ако јадете речиси секој ден?

shto-kje-se-sluchi-so-teloto-ako-sekoj-den-imate-barem-eden-obrok-so-riba-01.jpg

Науката многупати докажала дека јадењата со риба имаат огромни здравствени бенефити, па затоа треба почесто да ја вклучувате во исхраната.

Рибиното масло пак, има позитивен ефект врз целокупното здравје, меморијата и расположението.

Рибата треба да ја вклучувате што почесто во исхраната, па дури и барем во еден оброк дневно.

Ова се последиците од почестото јадење риба:

Ќе го намали ризикот за кардиоваскуларни заболувања

shto-kje-se-sluchi-so-teloto-ako-sekoj-den-imate-barem-eden-obrok-so-riba-02.jpg

Рибиното масло има позитивни ефекти врз невроните

shto-kje-se-sluchi-so-teloto-ako-sekoj-den-imate-barem-eden-obrok-so-riba-03.jpg

Рибата помага во слабеењето – со исхрана базирана на риба ќе бидете здрави и витки

shto-kje-se-sluchi-so-teloto-ako-sekoj-den-imate-barem-eden-obrok-so-riba-04.jpg

Рибата им помага на вежбачите да ја одржат мускулната маса и да останат фит

shto-kje-se-sluchi-so-teloto-ako-sekoj-den-imate-barem-eden-obrok-so-riba-05.jpg

Рибата помага во спречување на процесот на ослабнување на мускулна сила и стареење на кожата

shto-kje-se-sluchi-so-teloto-ako-sekoj-den-imate-barem-eden-obrok-so-riba-06.jpg

Рибата го подобрува расположението и го намалува ризикот за депресија

shto-kje-se-sluchi-so-teloto-ako-sekoj-den-imate-barem-eden-obrok-so-riba-07.jpg

Рибата е одлична за формирање на нервниот систем на фетусот кај бремените жени, како и за подобрување на когнитивни функции на мозокот на бебето

shto-kje-se-sluchi-so-teloto-ako-sekoj-den-imate-barem-eden-obrok-so-riba-08.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Искористете ја сезоната: Зошто да јадете диња секој ден? Дињата, покрај лубеницата, е едно од омилените овошја во лето. Освен што има сла...
Како да препознаете квалитетно кафе? Кафето е еден од најконсумираните пијалаци после водата. Глобално, дневно во све...
10 лесни начини да се храните поздраво секој ден Постојат многу совети за тоа како да се храните здраво, но ако сме искрени, поне...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg