6 трикови за исхрана од кралицата Елизабета, кои може да ги применувате и вие

Исхраната е здравје, а за тоа е доказ кралицата Елизабета која се држи одлично за нејзините 93 години.

6-trikovi-za-ishrana-od-kralicata-elizabeta-koi-mozhe-da-gi-primenuvate-i-vie-001.jpg

Нејзината тајна за долговечноста се крие во балансираната исхрана, која ја препушта на врвни доктори и готвачи.

Таа има воспоставено здрави навики за јадење, иако знае да си дозволи да ужива во задоволства.

Ова се 6 трикови кои кралицата Елизабета ги применува во исхраната, а може да ги „позајмите“ од неа:

Има 4 оброци, но јаде мали порции

6-trikovi-za-ishrana-od-kralicata-elizabeta-koi-mozhe-da-gi-primenuvate-i-vie-02.jpg

Обожава чоколадна торта и може да јаде секој ден по едно мало парче

6-trikovi-za-ishrana-od-kralicata-elizabeta-koi-mozhe-da-gi-primenuvate-i-vie-003.jpg

Љубител е на темно чоколадо што е добро за срцето, но не јаде млечни чоколади 

6-trikovi-za-ishrana-od-kralicata-elizabeta-koi-mozhe-da-gi-primenuvate-i-vie-04.jpg

Сака јагоди, но ги јаде само во лето, бидејќи консумира само сезонско овошје и зеленчук, заради тоа што така содржат повеќе витамини

6-trikovi-za-ishrana-od-kralicata-elizabeta-koi-mozhe-da-gi-primenuvate-i-vie-05.jpg

Јаде риба и по двапати на ден, што ѝ помага за подобра функција на мозокот

6-trikovi-za-ishrana-od-kralicata-elizabeta-koi-mozhe-da-gi-primenuvate-i-vie-06.jpg

Нејзиниот омилен чај ѝ помага за намалување на холестеролот и крвниот притисок

6-trikovi-za-ishrana-od-kralicata-elizabeta-koi-mozhe-da-gi-primenuvate-i-vie-07.jpg

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе го продолжите рокот на свежата храна и ќе ја искористите максимално Чувајте ги морковите во сад со вода, а свежиот лук – во сад со масло. Чувајте...
9 видови храна кои ќе ви дадат енергија како да сте се напиле шолја кафе Јајцата, оревите и млечните производи како јогурт се одличен избор за деновите к...
7 популарни трикови за во кујна – што функционира, а што не? Како да го збогатите сосот од домати со помош на лимон, како да го спасите загор...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg