Пресолената супа може да ја „спасите“ со компир - Кулинарски трикови коишто ќе посакате да сте ги знаеле порано

Спречете лепење на рендето

Сигурно сте забележале дека најтешко е кога се ренда кашкавал, бидејќи се лепи на рендето. За да го спречите ова само намачкајте го рендето со масло за готвење и нема никогаш да имате проблем со залепен кашкавал.

Kujnski-trikovi-koisto-ke-posakate-da-ste-gi-znaele (10).jpg

Одржете ги закуските ладни

Доколку сервирате ракчиња или туршија, не сакате да ризикувате да се стоплат додека стојат на масата. Ставете мраз во кеса што се затвора и прекријте ја со листови марула. Сервирајте ги закуските врз марулата.

Kujnski-trikovi-koisto-ke-posakate-da-ste-gi-znaele (11).jpg

Подобрете го вкусот на путерот

Што е подобро од путер и леб? Зачинет путер и леб. Само додадете лимонов сок и зачини на омекнато парче путер и замешајте го убаво, а потоа вратете го во фрижидер.

Kujnski-trikovi-koisto-ke-posakate-da-ste-gi-znaele (12).jpg

Додадете морков во киселиот сос

Морковите ја одземаат киселоста на доматите во сосот и додаваат суптилна блажина. Доколку забележите дека доматниот сос е премногу кисел, само додадете излупен морков да се вари во него, а пред сервирање извадете го и избегнете го додавањето шеќер во јадењата.

Kujnski-trikovi-koisto-ke-posakate-da-ste-gi-znaele (13).jpg

Испечете риба без нередот

Печењето риба завиткана во мрсна хартија за готвење е одличен начин да го намалите нередот и да добиете прекрасно парче со впиени вкусови од додатоците со коишто сте ја готвеле.

Kujnski-trikovi-koisto-ke-posakate-da-ste-gi-znaele (14).jpg

Подолготрајни зачини

За да се осигурате дека нема да ви овене магдоносот, ставете ги дршките во мала чаша со вода, а потоа ставете кесичка преку нив и заврзете ја околу чашата или фатете ја со ластиче.

Kujnski-trikovi-koisto-ke-posakate-da-ste-gi-znaele (15).jpg

Одличен вкус со помалку мрснотија

Доколку сакате домашни ќофтиња, но сметате дека се премногу мрсни, ставете ги на решетка во тавата и испечете ги во рерна.

Kujnski-trikovi-koisto-ke-posakate-da-ste-gi-znaele (16).jpg

Спасете ја пресолената супа

Следниот пат кога ќе ја пресолите супата, ставете во неа неколку резанки свежо јаболко или компир. Нека се вари така 10 минути, а потоа фрлете ги резанките и вкусот на супата ќе се врати во нормала.

Kujnski-trikovi-koisto-ke-posakate-da-ste-gi-znaele (17).jpg

(О)Милена | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Едноставни совети со кои ќе ги претворите готовите смеси за торти во вистински специјалитет Заменето го маслото со путер, додајте јајце плус и наместо вода, ставете млеко. ...
8 трикови со кои ќе го продолжите рокот на свежата храна и ќе ја искористите максимално Чувајте ги морковите во сад со вода, а свежиот лук – во сад со масло. Чувајте...
Совети и трикови за готвење што ќе сакате да ги пробате уште денес За да го подобрите вкусот на пирето, додајте едно јајце и добро промешајте, а за...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg