Како јадењето со раце може да ви помогне да ослабете + ви носи други бенефити?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Како јадењето со раце може да ви помогне да ослабете + ви носи други бенефити?

Кога прво ќе помислите да јадете со раце, веројатно се плашите дека ќе изгледате некултурно.

kako-jadenjeto-so-race-moze-da-vi-pomogne-da-oslabete-001.jpg

Но, и за јадењето со раце, без прибор, има добри причини, посебно ако сакате да изгубите некој килограм.

1. Ќе избегнете прејадување, поради тоа што храната ја чувствувате со раце и знаете колкава количина внесувате, во зависност од тоа кога користите прибор, а ова може да доведе до слабеење.

kako-jadenjeto-so-race-moze-da-vi-pomogne-da-oslabete-01.jpg

2. Јадењето со раце ви создава илузија дека побрзо сте најадени, односно сити.

kako-jadenjeto-so-race-moze-da-vi-pomogne-da-oslabete-02.jpg

3. Самиот замор во рацете додека ја „пакувате“ храната за во уста, може да ви сигнализира дека веќе предолго јадете заради постојаното движење на рацете. Тоа чувство го немате со виљушка и нож.

kako-jadenjeto-so-race-moze-da-vi-pomogne-da-oslabete-03.jpg

4. Ако јадете со раце, автоматски хигиената на дланките ќе ви биде на повисоко ниво, бидејќи почесто ќе ги миете и дезинфицирате, нешто што некој може да го избегне ако јаде со прибор.

kako-jadenjeto-so-race-moze-da-vi-pomogne-da-oslabete-04.jpg

5. Јадењето со раце ја подобрува и циркулацијата на крвта заради движењата кои ги правите.

kako-jadenjeto-so-race-moze-da-vi-pomogne-da-oslabete-05.jpg

6. Тешко дека некогаш повторно ќе си го изгорите јазикот, бидејќи ќе ја знаете точната температура на храната.

kako-jadenjeto-so-race-moze-da-vi-pomogne-da-oslabete-06.jpg

7. Храната ќе ви има подобар вкус. Ова не е никако докажано, но допирот е уште едно сетило кое ја восприема храната и на тој начин делува повкусна.

kako-jadenjeto-so-race-moze-da-vi-pomogne-da-oslabete-07.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како до успешна диета, без јојо ефект? Колку пати ви се случило само неколку денови откако ќе ја завршите диетата, да г...
9 начини како да ги спасите уништените јадења Дури и оние највештите во кујната знаат понекогаш да погрешат, но тоа не значи д...
10 лесни начини да се храните поздраво секој ден Постојат многу совети за тоа како да се храните здраво, но ако сме искрени, поне...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg