Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Специјалитети од Македонија и светот кои секој турист треба да ги проба

Зелник од Македонија, сендвич со пастрма од Њујорк, пире со кашкавал од Франција – некои локални јадења им остануваат во сеќавање на сите туристи.

specijaliteti-od-makedonija-i-svetot-koi-sekoj-turist-treba-da-gi-proba-01.jpg

Навистина е неверојатно колку се разликуваат кујните на разните народи. Иако во сите има некои сличности, кога станува збор за традиционални јадења или популарна улична храна, разликите можат да бидат огромни. 

Веројатно и затоа кога одиме во некоја држава задолжително ја пробуваме и локалната кујна, а некои вкусови остануваат во нашето сеќавање засекогаш.

Во продолжение неколку јадења од целиот свет кои мора да ги пробате веднаш штом ќе ви се укаже можност:

Македонија - Зелник

Традиционално македонско јадење направено со кори или тесто, полнето со сирење, праз, кисела зелка, спанаќ или мелено месо. Највкусен е топол, во комбинација со чаша јогурт.

specijaliteti-od-makedonija-i-svetot-koi-sekoj-turist-treba-da-gi-proba-02.jpgФото: Инстаграм

Кина - Yue Bing

Печиво што се јаде за време на кинески фестивал кој ја слави месечината. Печивото има тенко тесто и е полнето со паста од црвен грав и солена жолчка.

jadenja-od-celiot-svet-i-makedonija-koi-morate-da-gi-probate-barem-ednash-vo-zhivotot-foto-02.jpg

Јужна Кореја - Hotteok

Ова е можеби најпопуларната улична храна во Кореја. Станува збор за благ деликатес кој наликува на палачинка со тесто од оризово брашно и фил од кикиритки, цимет и мед или кафеав шеќер.

jadenja-od-celiot-svet-i-makedonija-koi-morate-da-gi-probate-barem-ednash-vo-zhivotot-foto-03.jpg

Индија - Lassi

Ласи е индиски пијалак направен од јогурт, вода и зачини, а некогаш се додава и овошје.

jadenja-od-celiot-svet-i-makedonija-koi-morate-da-gi-probate-barem-ednash-vo-zhivotot-foto-04.jpg

Њујорк - Сендвич со пастрма (pastrami sandwich)

Улична храна од Њујорк – сендвич направен со пастрма, односно овчо (или козјо) солено и сушено месо.

jadenja-od-celiot-svet-i-makedonija-koi-morate-da-gi-probate-barem-ednash-vo-zhivotot-foto-05.jpg

Кина - Di San Xian

Кинески специјалитет од пржени пиперки, компири и модар домат.

jadenja-od-celiot-svet-i-makedonija-koi-morate-da-gi-probate-barem-ednash-vo-zhivotot-foto-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Едноставни совети со кои ќе ги претворите готовите смеси за торти во вистински специјалитет Заменето го маслото со путер, додајте јајце плус и наместо вода, ставете млеко. ...
8 трикови со кои ќе го продолжите рокот на свежата храна и ќе ја искористите максимално Чувајте ги морковите во сад со вода, а свежиот лук – во сад со масло. Чувајте...
Пилешко, лимони, павлака – Како да одредите дали храната е свежа и добра за јадење? Лимоните треба да имаат впечатлива жолта боја, а околу пилешкото не треба да има...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg