Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


11 кулинарски тајни кои би ги одобриле и нашите баби (а ќе ви бидат потребни и вам)

Мирисот на кромид од рацете неутрализирајте го со триење од компир, путерот намачкајте го на леб со помош на преса за лук наместо да се мачите со нож, а за да ги излупите полесно јајцата - печете ги наместо да ги варите. Ги знаат ли вашите баби и мајки овие трикови? Сигурно би ги одобриле... 

11-kulinarski-tajni-koi-bi-gi-odobrile-i-nashite-babi-a-kje-vi-bidat-potrebni-i-vam-01.jpg

Нашите баби ги знаат најдобрите тајни и трикови за вкусно јадење, но никогаш не е доста од кулинарски трикови.

Креативноста на готвачите е без граници, а триковите за поминување помалку време во кујна на сите ни се од голема корист.

Во продолжение неколку тајни трикови кои ќе ви спасат време, а нема да го променат добриот вкус на јадењето:

Варените јајца за салата може полесно да се „исечкаат“ со гмечалка за пире

12-kulinarski-tajni-koi-bi-gi-odobrile-i-nashite-babi-a-kje-vi-bidat-potrebni-i-vam-02.jpg

За полесно рендање кора од лимон без да се исцеди, претходно замрзнете го лимонот

12-kulinarski-tajni-koi-bi-gi-odobrile-i-nashite-babi-a-kje-vi-bidat-potrebni-i-vam-03.jpg

За малку да го омекнете путерот, подобро ставете го во вода наместо по грешка да го стопите во микробранова

12-kulinarski-tajni-koi-bi-gi-odobrile-i-nashite-babi-a-kje-vi-bidat-potrebni-i-vam04.jpg

Замрзнатиот зеленчук ќе биде посочен и крцкав ако не го одмрзнувате пред готвење

12-kulinarski-tajni-koi-bi-gi-odobrile-i-nashite-babi-a-kje-vi-bidat-potrebni-i-vam-05.jpg

Зелените лисести зеленчуци ќе траат подолго ако ги измиете и чувате во чаша, покриени со ќеса

12-kulinarski-tajni-koi-bi-gi-odobrile-i-nashite-babi-a-kje-vi-bidat-potrebni-i-vam-06.jpg

Најрапавата страна од рендето користете ја за јаболка и слични овошни каши, за рендање зачини како цимет или морско оревче

12-kulinarski-tajni-koi-bi-gi-odobrile-i-nashite-babi-a-kje-vi-bidat-potrebni-i-vam-07.jpg

Уште 5 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Месо, тестенини: Совети кои ако ги примените ќе готвите како професионалец (иако сте аматери во кујн... Ако готвењето не ви е силна страна, а сепак имате желба да направите нешто спект...
7 популарни трикови за во кујна – што функционира, а што не? Како да го збогатите сосот од домати со помош на лимон, како да го спасите загор...
8 трикови со кои ќе го продолжите рокот на свежата храна и ќе ја искористите максимално Чувајте ги морковите во сад со вода, а свежиот лук – во сад со масло. Чувајте...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg